19.09.2022

Оваа седмица, Скопје, Малага, Лисабон и Белград ќе бидат во центарот на вниманието на европската клупска кошарка

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: ТФТ ја напаѓа Европа

Само неколку дена откако поминаа возбудувањата кои со себе ги доенсе Евробаскетот, стартуваат наредните. Поврзани се со одигрувањето на четирите квалификациски турнири од ФИБА лигата на шампионите.

А еден од нив ќе се игра во Скопје, каде во улога на организатор и наш претставник во најсилното клупско натпреварување на ФИБА е скопски ТФТ.

По ланскиот настап во квалификациите за ФИБА Еврокупот, „црно-белите“ ќе се обидат на домашен терен да стигнат до најголемиот европски успех во кратката историја на постоењето – место во групната фаза на најквалитетното натпреварување кое го организира Светската кошаркарска организација.

Од среда до недела, во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ шест екипи ќе се борат за едно од четирите места кои водат во регуларниот дел на ФИБА Лигата на шампионите за сезоната 2022/2023.

Покрај организаторот на квалификацискиот турнир, во Скопје ќе играат уште и екипите на Кемницер Најнерс од Германија, противникот на нашата екипа во полуфиналето, Лестер Рајдерс (Велика Британија)

Освен во нашиот главен град, од 21. до 25. септември ќе се играат уште три, во Белград, Малага и Лисабон.

Согласно со системот за натпреварување, победниците на четирите турнири ќе обезбедат пласман во една од шесте групи од регуларниот дел од сезоната во Лигата на шампионите.  

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР – СКОПЈЕ

УЧЕСНИЦИ: ТФТ (МАКЕДОНИЈА), Кемницер Најнерс (Германија), Лестер Рајдерс (Велика Британија), ЦСО Волунтари (Романија), Тофаш (Турција), Олимпик Фрибург (Швајцарија)

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ЧЕТВРТФИНАЛЕ- 21.СЕПТЕМВРИ (СРЕДА)

18.00: Лестер Рајдерс – ЦСО Волунтари (А)

21.00: ТФТ – Кемницер Најнерс (Б)

ПОЛУФИНАЛЕ – 23.СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК)

18.00: Тофаш – Победник А (1)

21.00: Олимпик Фрајбург – Победник Б (2)

ФИНАЛЕ – 25. СЕПТЕМВРИ (НЕДЕЛА)

20.00: Победник А – Победник Б

*Сите натпревари се играат во СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје

КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР – БЕЛГРАД

УЧЕСНИЦИ: Сванс Гмунден (Австрија), Парну Садам (Естонија), ФМП Меридијан (Србија), Рио Бреоган (Шпанија), Бакен Беарс (Данска), Опава (Чешка)  

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ЧЕТВРТФИНАЛЕ - 21.СЕПТЕМВРИ (СРЕДА)

17.00: Сванс Гмунден – Парну Садам (А)

20.00: ФМП Меридијан – Рио Бреоган (Б)

ПОЛУФИНАЛЕ – 23.СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК)

17.00: Бакен Беарс – Победник А (1)

20.00: Опава – Победник Б (2)

ФИНАЛЕ – 25. СЕПТЕМВРИ (НЕДЕЛА)

19.00: Победник 1 – Победник 2

*Сите натпревари се играат во салата „Александар Николиќ“ - Белград

КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР – МАЛАГА

УЧЕСНИЦИ: Патриоти Левице (Словачка), Егис Керменд (Унгарија), Ден Бош (Холандија), Сиаулиаи (Литванија), Карху Кахајоки (Финска), Уникаха (Шпанија);

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ЧЕТВРТФИНАЛЕ - 21.СЕПТЕМВРИ (СРЕДА)

17.30: Патриоти Левице – Егис Керменд (А)

20.30: Ден Бош – Сиаулиаи (Б)

ПОЛУФИНАЛЕ – 23.СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК)

17.30: Карху Кахајоки – Победник А (1)

20.30: Уникаха – Победник Б (2)

ФИНАЛЕ – 25. СЕПТЕМВРИ (НЕДЕЛА)

12.30: Победник 1 – Победник 2

*Сите натпревари се играат во Арена „Мартин Карпена“ – Малага

КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР – ЛИСАБОН

УЧЕСНИЦИ: Норчепинг Делфинс (Шведска), Будивелник (Украина), Голден Игл Јили (Косово), Бенфика (Португалија), Бросе Бамберг (Германија), Керавнос (Кипар);

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ЧЕТВРТФИНАЛЕ - 21.СЕПТЕМВРИ (СРЕДА)

19.00: Норчепингс Делфинс – Будивелник (А)

22.00: Голден Игл Јили – Бенфика (Б)

ПОЛУФИНАЛЕ – 23.СЕПТЕМВРИ (ПЕТОК)

19.00: Бросе Бамберг – Победник А (1)

22.00: Керавнос – Победник Б (2)

ФИНАЛЕ – 25. СЕПТЕМВРИ (НЕДЕЛА)

18.00: Победник 1 – Победник 2

*Сите натпревари се играат во Павиљон „Фиделидаде“ - Лисабон