М18: МЗТ Скопје Аеродром шампион! - КФСМ
18.05.2019

М18: МЗТ Скопје Аеродром шампион!

Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром ја освоија шампионската титула во возрасната категорија до 18 години откако во рамки на финалниот натпревар од завршниот турнир ги надиграа противниците од Партизан Мулти Шпед (2).

На младите кошаркари не им беа доволни 40 минути за конечна разврска, па шампионот се одлучи во пет минути дополнителна игра. Резултатот односно шампионот се реши во последните неколку секунди зад линијата за три поени од која како победници изегоа младите момци на Горан Крстевски. МЗТ славеше победа со 82-83.

Кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром, Виктор Исајлоски, се здоби со признанието најкорисен играч (MVP) на финалето.

Снимка од натпреварот може да се погледне на следниот ЛИНК.

Во натпреварот за трето место триумфира Феникс 2010 над ланскиот шампион Работнички со 63-55.