24.06.2020

Убаво признание за поранешниот македонски репрезентативец од страна на неговото матично училиште

Мајк Вилкинсон примен во „Куќата на славните“ на Универзитетот Висконсин (ВИДЕО)

Не играше многу за нашиот националeн тим. Но сепак Мајкл Џозеф „Мајк“ Вилкинсон остави „свој печат“ во историјата на македонската сениорска репрезентација.

Високиот Американец со македонски пасош ги одработи евро-квалификациите во 2007 година. Одигра шест натпревари за нашиот национален тим. Ги заврши со просек од 6,7 поени, 7,7 скока и 1,3 асистенции.

Тоа ќе остане запаметено во историјата на нашиот кошаркарски спорт.

Исто како и она што му се случува деновиве.

Имено, крилниот центар на голем број европски клубови во богатата кариера, како Левски, Арис, Химки, Галатасарај, Локомотив Москва и Уникс Казан, доби големо признание откако дозна дека ќе биде примен во „Куќата на славните“ на Универзитетот Висконсин.

Вилкинсон студираше на овој колеџ од 2001 до 2005 година и во тој период постигнуваше по 14,3 поени по натпревар. Во својата последна сезона влезе и во идеалната петорка на Big Ten Conferencе.

Меѓу другото, стана само втор кошаркар во историјата на Универзитетот со барем 1.500 поени и 800 скока.

Кошаркарската федерација му го честита приемот на Мајк Вилкинсон во ова високо друштво, и му посакува сè најдобро во понатамошниот живот!