21.07.2019

Младинците се пласираа на 16. место

 

Нашата младинска репрезентација го заврши настапот на Европското првенство, дивизија Б, нма шеснаесеттото место.

Репрезентативците до 20 години одиграа вкупно седум натпревари, четири во рамки на групната фаза и уште три во втората фаза за разигрување за конечен пласман. Во групната фаза, младинците разигруваа против организаторот Португалија, Белгија, Луксембург и против Словачка и со една победа зад себе се пласираа на четвртото место во групата Д што значеше разигрување за пласман од деветтото до шеснаесеттото место.

Во фазата за разигрување, нашите младинци разигруваа против Естонија, Унгарија и повторно против Словачка. Со три порази против овие противници, младинците се пласираа на шеснаесеттото место.

Детална статистика од натпреварите на нашата репрезентација, фотографии и видео снимки од натпреварите можат да се погледнат на следниот линк.