08.06.2024

8-9. јуни, 2024 година

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Бадел 1862 и Петровски ќе се борат за шампионскиот трофеј во м12!

Екипите на Бадел 1862 и Петровски ќе се борат за шампионскиот трофеј во возрасната категорија за кошаркарки до 12 години. Ова е епилогот од првиот дел од завршниот турнир во најмладата возрасна категорија што ја организира Кошаркарската Федерација.

Во рамки на првиот полуфинален дуел, кој се одигра денес во 13:00 часот во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола, кошаркарките на скопските екипи Бадел 1862 и Работнички демонстрираа егал игра до последниот свиреж на судиите која резултираше со победа од три поена на Бадел 1862 од 45-42. Со тоа, избраничките на искусната Анета Глигорова си закажаа финален дуел.

Петровски - домаќинот и организатор на овој завршен турнир, а и единствен клуб со екипа вон главниот град, си резервира термин за утре (9.јуни) во 15:30, време на одигрување на финалниот натпревар на овој турнир откако во рамки на второто полуфинале го совлада тимот на МВП Скопје со 28-42.

Натпреварот за трето место ќе се одигра порано во текот на денот, во 13:00 часот.

 

* Сите фотографии од денешните натпревари се објавени на Facebook страницата на КФСМ.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ - ФИНАЛЕН ТУРНИР М12-ЖЕНИ

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ПОЛУФИНАЛЕ

8.ЈУНИ (САБОТА)

Бадел 1862 - Работнички 45-42
МВП Скопје - Петровски Битола 28-42

9.ЈУНИ (НЕДЕЛА)

ЗА ТРЕТО МЕСТО
Работнички - МВП Скопје
ФИНАЛЕ
Бадел 1862 - Петровски

*Сите натпревари ќе се играат во салата на „Боро Чурлевски“ во Битола