21.06.2021

Кој ќе га освои пионерската, М14 лига?

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Бадел 1862 или Струга 2009, Крива Паланка или Вардар?

Со одигрувањето на  двата елиминациски натпревари, станаа јасни и учесниците на финалниот турнир во М14 лигата во женска конкуренција. Четири екипи, Крива Паланка, Вардар, Струга 2009 и Бадел 1862 ќе се борат за победа и место во финалниот натпревар, која ќе има шанси да го освои трофејот во оваа возрасна категорија.

Први, од 15.часот, во првиот полуфинален натпревар стартуваат екипите на Бадел 1862 и Струга 2009. Два часа подоцна, на програмата во салата на СЦ „Кале“ е дуелот помеѓу екипите на Баскет Крива Паланка и Вардар.

М14 ЛИГА-ЖЕНИ

РЕЗУЛТАТИ-ПРВО ЕЛИМИНАЦИСКО КОЛО

(1) Крива Паланка – Шкупи       46:30

(2) Баскет КАМ – Вардар             13:84

Струга 2009 – МЗТ Скопје Аеродром           20:0сл.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ - ФИНАЛЕН ТУРНИР

ПОЛУФИНАЛЕ - 22.ЈУНИ (ВТОРНИК)

15.00: Бадел 1862 – Струга 2009 (А)

17.00: Крива Паланка – Вардар (Б)

ФИНАЛНИ НАТПРЕВАРИ - 23.ЈУНИ (СРЕДА)

ЗА ТРЕТО МЕСТО

15.00: поразен А – поразен Б

ФИНАЛЕ

17.00: победник А – победник Б

*Натпреварите се играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје