05.05.2023

Младите велешани ги добија двете четвртфинални средби против екипата на МЗТ Скопје, за место во првата „четворка“

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Борец стигна до финалниот турнир, ги чека противниците во М12 лигата

Завршен е првиот дел од сезоната во М12 сегментот во машката младинска лига. И согласно со системот за натпреварување во оваа возрасна категорија, познати се и осумте екипи кои го продолжуваат натпреварувањето во следната- фаза, доигрувањето за шампионсиата титула.

Првопласираните две екипи од четирите натпреварувачки групи, се изборија за место во четвртфиналето.

КЛУБОВИ ЧЕТВРТФИНАЛИСТИ: Чаир 2030, Струмица, Феникс 2010, Тетова Булс, Куманово, Вардар, Борец, МЗТ Скопје;  

Согласно со пласманот во групниот дел од М12 натпреварувањето-мажи, формирани се и четвртфиналните двојки.

Четвртфиналето се игра според системот „подобар во три натпревари“. Серијата во која предност на домашен терен имаат подобропласираните екипи во регуларниот дел, стартуваше со две победи на екиоата на Борец. Младите кошаркари од велес ги добија двете средби против МЗТ Скопје, и обезбедија пласман на завршниот турнир. Домаќините си поделија по една победа во серијата во која играат Струмица и Чаир 2030.

Вечерва пак се играат вторите мечеви од сериите помеѓу екипите на Куманово и Вардар, односно Феникс 2010 и Тетова Булс. 

РЕЗУЛТАТИ

ПРВИ НАТПРЕВАРИ

ЧАИР 2030 – СТРУМИЦА 58:47

ФЕНИКС 2010 – ТЕТОВА БУЛС  49:39

КУМАНОВО – ВАРДАР    39:27

БОРЕЦ – МЗТ СКОПЈЕ      52:24

ВТОРИ НАТПРЕВАРИ

МЗТ СКОПЈЕ – БОРЕЦ*   36:39 (0-2)

СТРУМИЦА – ЧАИР 2030            46:43 (1-1)

ВЕЧЕРВА ИГРААТ: 

ТЕТОВА БУЛС – ФЕНИКС 2010  0:0 (0-1)

ВАРДАР – КУМАНОВО    0:0 (0-1)

*- обезбедил место на финален турнир

Победниците на овие четири серии ќе обезбедат пласман на завршниот турнир во М14 лигата-мажи кој е закажан за 13 и 14.мај.

РЕЗУЛТАТИ-ТАБЕЛИ-РАСПОРЕД ВО М12 ЛИГАТА-МАЖИ