МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Феникс 2010 лидер по првиот дел во М-18, следува „оролоџото“... - КФСМ
25.02.2020

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Феникс 2010 лидер по првиот дел во М-18, следува „оролоџото“...

Во последното, 14. коло, многу полесно од очекувањата, Партизан Водно Санс излезе како победник во дуелот со МЗТ Скопје Аеродром (92:69), за позицијата број 2.

Онаа првата ја потврди Феникс 2010 со убедлив триумф кај Чаир 2030 (63:25).  

Задоцнет финиш имаа кошаркарите на Куманово кои во последниот круг ја совладаа екипата на Вардар (68:65), но и Работнички кој со минимални (57:55) го победи составот на Академија ФМП.

Согласно со системот за натпреварување, втората фаза опфаќа одигрување на уште седум натпревари според „оролоџо“ системот, по кој првопласираните четири екипи ќе се пласираат директно во четвртфиналето од М-18 лигата, додека оние кои се пласирани од 5. до 8. место ќе разигруваат со првопласираните четири екипи од новоформираната Втора лига, односно со групите Исток и Запад.

М-18-МАЖИ - ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 14.КОЛО

МЗТ Скопје-1 – Партизан ВС-1 69:92

Чаир 2030 – Феникс 2010          25:63

Работнички – Академија ФМП            57:55

Куманово – Вардар         68:65

ТАБЕЛА: Феникс 2010 27, Партизан ВС 25, Вардар 24, МЗТ Скопје 21, Работнички 20, Куманово 19, ФМП Академија 17, Чаир 2030 13;

ПРВО КОЛО-ОРОЛОЏО (29.02)

Партизан ВС – Феникс 2010

Вардар – Чаир 2030

МЗТ Скопје А-1 – Академија ФМП

Работнички - Куманово