МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Феникс подобар од МЗТ по продолжението од пет минути - КФСМ
21.02.2020

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Феникс подобар од МЗТ по продолжението од пет минути

Во натпревар со високи бројки, Феникс 2010 го победи МЗТ Скопје со (108:106)...

 

Вистински дерби натпревар одиграа младите кошаркари на Феникс 2010 и МЗТ Скопје Аеродром. Во салата во скопската населба Маџари, на крајот, „фениксовци“ беа подобри за два поени.

Победија со (108:106), а за тоа им беа потребни дополнителни пет минути. Доволни да се одржи чекорот со главните конкуренти за позицијата број 1.

Партизан воно Санс без проблеми го совлада Работнички со плус 20 (82:62), а уште поубедлива беше победата на Вардар против Чаир 2030, (99:45).

По 13. одиграни кола, трите водечки екипи имаат по 23. бода, четвртти е МЗТ Скопје со 20...

*Во М-16 лигата, Партизан Водно Санс ја задржа улогата на лидер откако без особени напори славеше убедлива победа против Академија ФМП со резултат (86:68), додека на вториот одигран натпревар, Гостивар извади победа против Куманово (74:64). Доволно за „црно-белите“ од Скопје побегнат уште еден чекор пред првиот пратител на табелата.

*Комплетно коло се одигра во М-14 конкуренцијата, иако МЗТ Скопје со службен резултат го доби натпреварот со Јуниор Баскет.

Во онаа западна група, вториот тим на Вардар стигна до триумф на гости кај Пробаскет (94:17), Спортисимо го победи Црн Дрим (54:45), а победа на гостински терен, во Битила, остварија и кадетите на Водњански Лисици. Против Пелистер стигнаа до победата од (63:44).

На Истокот, Дино Баскет беше многу подобра екипа од Ролинг 08 (6930), а првиот тим на Вардар против Куманово (73:44). Најтесно беше на средбата Партизан ВС-Гостивар, на која на крајот од средбата славеше екипата од Скопје со (80:74). 

РЕЗУЛТАТИ

М-18-МАЖИ - ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 13.КОЛО

Феникс 2010 – МЗТ Скопје-1    108:106

Партизан ВС-1 – Работнички    82:62

Вардар – Чаир 2030        99:45

Академија ФМП – Куманово   59:67

ТАБЕЛА: Партизан ВС 23, Вардар 23 (-1), Феникс 2010 23 (-1), МЗТ Скопје 20, Работнички 18, Куманово 17, ФМП Академија 16, Чаир 2030 12;

ИДНО КОЛО (22.02)

МЗТ Скопје-1 – Партизан ВС-1

Чаир 2030 – Феникс 2010

Работнички – Академија ФМП

Куманово - Вардар

М-18-МАЖИ -ВТОРА ЛИГА-СКОПЈЕ

Партизан ВС-2 – Вибас Баскет 65:78

Академија ФМП – МЗТ Скопје-2         58:112

ТФТ – слободен

Шкупи - слободен

ТАБЕЛА: ТФТ 18, МЗТ Скопје А-2 16, Партизан ВС-2 14, Вибас Баскет 12, ФМП Академија 2 11, Шкупи 10

ИДНО КОЛО (22.02)

Шкупи – Партизан ВС-2

Вибас Баскет – Академија ФМП-2

МЗТ Скопје А-2 - ТФТ

М-16-МАЖИ-ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 13.КОЛО

Академија ФМП – Партизан ВС           68:86

Гостивар – Куманово      74:64

МЗТ Скопје А. – Вардар  одл.

Феникс 2010 – Работнички       одл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 23, Куманово 21, МЗТ Скопје А 19, Работнички 17 (-1), Вардар 17, Академија ФМП 17, Феникс 2010 16, Гостивар 14

ИДНО КОЛО (22.02)

Вардар – Феникс 2010

Партизан ВС – МЗТ Скопје А.

Работнички – Гостивар

Куманово – Академија ФМП    86:59

М-16-МАЖИ – ВТОРА ЛИГА-ОРОЛОЏО

РЕЗУЛТАТИ 2.КОЛО

Дино Баскет – Еуро Никел 2005         97:73

Пелистер – МВП Струмица       65:71

Партизан ВС-2 – Шкупи одл.

Борец Баскет – Струмица          одл.

ТАБЕЛА: Еуро Никел 2005 15, МВП Струмица 15, Шкупи 11, Дино Баскет 11, Пелистер 11, Партизан ВС-2 10, Струмица 10, Борец Баскет 6;

ИДНО КОЛО (22.02)

Струмица – Еуро Никел 2005

Дино Баскет – Пелистер

Шкупи – Борец Баскет

МВП Струмица – Партизан ВС-2

М-15-МАЖИ-ПРВА ЛИГА-ГРУПА Б

РЕЗУЛТАТИ 13.КОЛО

МВП Струмица – Вардар           85:77

ТФТ – Академија ФМП   52:76

Ангели - Пинк Пантери   одл.

Дино Баскет - слободен

ТАБЕЛА: Вардар 21, МВП Струмица 21, Академија ФМП 18, Дино Баскет 15, ТФТ 15, Ангели 14, Пинк Пантери 9;

ИДНО КОЛО (22.02)

Вардар – Ангели

Академија ФМП – МВП Струмица

Пинк Пантери – Дино Баскет

ТФТ - слободен

М-14-МАЖИ – ГРУПА ЗАПАД

РЕЗУЛТАТИ 11. КОЛО

Пробаскет – Вардар-2    17:94

Спортисимо – Црн Дрим           54:45

Пелистер - В. Лисици      44:63

МЗТ Скопје – Јуниор Баскет      20:0сл.

ТАБЕЛА: Вардар 2 20, Водњански Лисици 19, МЗТ Скопје А 17, Спортисимо 16, Црн Дрим 14, Пелистер 12, Јуниор Баскет 11, Пробаскет 10;

ИДНО КОЛО (22.02)

Вардар 2 – Спортисимо

В. Лисици – Пробаскет

Црн Дрим – МЗТ Скопје А.

Јуниор Баскет – Пелистер

M-14-МАЖИ – ГРУПА ИСТОК

РЕЗУЛТАТИ 11. КОЛО

Ролинг 08 – Дино Баскет           30:69

Куманово – Вардар-1     44:73

Партизан ВС – Гостивар 80:74

Баскет КАМ – Академија ФМП            одл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 17, Дино Баскет 17, Академија ФМП 14, Вардар-1 14, Гостивар 14, Куманово 9, Баскет КАМ 9, Ролинг 08 7;

ИДНО КОЛО (22.02)

Академија ФМП – Ролинг 08

Вардар 1 – Баскет КАМ

Дино Баскет – Гостивар

Гостивар - Куманово

М-13 – ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 9.КОЛО

Куманово – Вардар         46:37

К.Соколи – МЗТ Скопје А           58:83

Баскет КАМ – Партизан ВС        одл.

Ангели - Феникс 2010     одл.

Црн Дрим – Академија ФМП   одл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 16, МЗТ Скопје А 11, Куманово 10, Карпош Соколи 10, Баскет КАМ 7, МВП Струмица 7, Вардар 6, Академија ФМП 6, Феникс 2010 6, Црн Дрим 5, Ангели 3;

ИДНО КОЛО (22.02)

Академија ФМП – слободен

Вардар – Црн Дрим

Феникс 2010 – Куманово

Партизан ВС – Ангели

МЗТ Скопје А – Баскет КАМ

МВП Струмица – Карпош Соколи