12.04.2024

Од 13.април, следува наредната фаза од доигрувањето за четири места на „фајнал-фор“ турнирот

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Формирани се четвртфиналните двојки во М14 лигата во машка конкуренција

По одигрувањето на осумте осминафинални серии, познати се и осумте учесници во наредната фаза – четвртфиналето.

Тоа се екипите на: Феникс 2010, Црн Дрим, Гостивар, Работнички, Љуботен, МКК Куманово, Вардар и Водно санс, и веќе од овој викенд ќе продолжат со натпреварувањето кое води до завршниот турнир од оваа натпреварувачка категорија,

Предвидени термини за одигрување на четвртфиналните серии се:

13.април и 20. април, додека евентуалниот, трет натпревар, ќе се игра на 27.април, на теренот на подобропласираната екипа во регуларниот дел од сезоната.

Победниците на четирите серии во четвртфиналето, ќе играат на завршниот турнир кој ќе се игра на 18. и на 19. мај.

М14 ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ – ОСМИНАФИНАЛЕ

ПРВ НАТПРЕВАР

АБА Струмица – Феникс 2010  27:76

МВП Струмица – Црн Дрим      44:65

Гостивар – МЗТ Уни Банка        77:49

Работнички – Борец баскет      88:52

Спортисимо – Љуботен 61:67

Дино баскет Деликатес – МКК Куманово   55:88

МЗТ Скопје – Вардар      48:80

ИБА баскет – Водно санс           53:88

ВТОР НАТПРЕВАР

Феникс 2010 - АБА Струмица   59:35

Црн Дрим - МВП Струмица       20:0сл.

МЗТ Уни Банка – Гостивар        70:44

Борец баскет – Работнички      67:70

Љуботен – Спортисимо 84:49

МКК Куманово - Дино баскет Деликатес    73:73

Вардар - МЗТ Скопје       95:58

Водно Санс - ИБА баскет            69:51

 

ДВОЈКИ – ЧЕТВРТФИНАЛЕ

13/14. АПРИЛ (САБОТА/НЕДЕЛА)

Феникс 2010 – Водно санс

Вардар – Црн Дрим

Гостивар – МКК Куманово

Љуботен - Работнички