МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Јуниорското дерби за „вардарци“ - КФСМ
06.02.2020

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Јуниорското дерби за „вардарци“

Во М-18 конкуренцијата се играше 11. коло. Како дерби дуел, макар и на „хартија“, беше означен оној во „Кале“.

 

Но младите кошаркари на Вардар се погрижија да не биде во тој стил. Славеа убедива победа против МЗТ Скопје Аеродром (88:62), и ја потврдија водечката позиција во оваа лига.

Зад нив е селекцијата на Феникс 2010 која го доби дуелот со Академија ФМП (73:62), а најголема неизвесност имаше во натпреварот во која Работнички славеше против Куманово со (61:57).

Најубедливата победа во ова коло ја реализираа кошаркарите на Партизан Водно Санс, против Чаир 2030 (106:48).  

*Во М-16 лигата, заврши оној прв дел од Втората лига. Согласно со системот за натпреварување, по четирите најдобри екипи од двете групи, Исток односно Запад, формираа(т) нова натпреварувачка група, која ќе се натпреварува според „Оролоџо“ системот, односно седум одиграни кола.

Во конкуренција влегоа екипите на Еуро Никел 2005, МВП Струмица, Партизан Водно Санс-2, Шкупи, Пелистер, Струмица, Дино Баскет и Борец Баскет.

По одигрувањето на оваа втора фаза, првопласираните четири екипи ќе обезбедат пласман во следната, плеј-оф фаза, односно ќе разигруваат со екипите кои своето натпреварување во Првата лига го завршиле од 5. до 8.место.

Во Првата лига од ова натпреварување, Партизан Водно Санс извојува значајна победа на гостувањето кај Феникс 2010 (84:70), со која го задржа првото место, пред МЗТ Скопје Аеродром, кој исто така славеше на гостински терен, во Гостивар (80:61).

Чекор поблиску до првите четири места кои водат директно во четвртфиналето, направија кошаркарите на Куманово со победата против Работнички (80:64), и Вардар кој минимално, со (75:74) ја совлада Академија ФМП.

За заокружување на ова „гостинско“ коло, 11. по ред во оваа М-16 конкуренција.

РЕЗУЛТАТИ

М-18-МАЖИ- ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 11.КОЛО

Вардар – МЗТ Скопје 1   88:62

Работнички – Куманово 61:57

Академија ФМП – Феникс 2010          62:73

Партизан ВС – Чаир 2030          106:48

ТАБЕЛА: Вардар 21, Феникс 2010 19 (-1), Партизан ВС 18 (-1), МЗТ Скопје 17, Работнички 16, Куманово 14, ФМП Академија 13, Чаир 2030 10;

ИДНО КОЛО (08.02)

МЗТ Скопје – Работнички

Феникс 2010 – Вардар

Куманово – Партизан ВС-1

Чаир 2030 – Академија ФМП

М-18-МАЖИ -ВТОРА ЛИГА-СКОПЈЕ

Вибас Баскет – МЗТ Скопје А-2            67:105

ТФТ- Шкупи денеска

Партизан ВС-2 – слободен

Академија ФМП – слободен

ТАБЕЛА: ТФТ 18, МЗТ Скопје А-2 16, Партизан ВС-2 14, Академија ФМП 12, Шкупи 12, Вибас Баскет 12;

ИДНО КОЛО (08.02)

Шкупи – Вибас Баскет

МЗТ Скопје-2 – Партизан ВС-2

ТФТ – слободен

Академија ФМП – слободен

М-16-МАЖИ- ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 11.КОЛО

ФМП Академија – Вардар         74:75

Работнички – Куманово 64:80

Гостивар – МЗТ Скопје А.          61:80

Феникс 2010 – Партизан ВС      70:84

ТАБЕЛА: Партизан ВС 19, МЗТ Скопје А 18, Вардар 17, Работнички 17 (-1), Куманово 17, Феникс 2010 15, ФМП Академија 14 (-1), Гостивар 11;

ИДНО КОЛО (08.02)

Вардар – Работнички

Куманово – Феникс 2010

Партизан ВС – Гостивар

ПОРАНО ОДИГРАНО:

МЗТ Скопје А – Академија ФМП         90:81

М-15-МАЖИ – ПРВА ЛИГА-ГРУПА А

ТАБЕЛА: Феникс 2010 17 (-1), Работнички 16 (-2), Црн Дрим 15 (-1), В. Лисици 14, Партизан ВС 11, Спарта 9;  

М-15-МАЖИ-ПРВА ЛИГА-ГРУПА Б

ТФТ – Вардар         57:81

Дино Баскет – МВП Струмица 54:62

Ангели – Академија ФМП         91:77

Пинк Пантери - слободен

ТАБЕЛА: МВП Струмица 19, Вардар 18 (-1), Дино Баскет 14, ТФТ 14, Ангели 13 (-1), Академија ФМП 12 (-1), Пинк Пантери 9 (-1);

ИДНО КОЛО (08.02)

Вардар – Пинк Пантери

Академија ФМП - Дино Баскет

Ангели – слободен

ПОРАНО ОДИГРАНО:

МВП Струмица – ТФТ      75:54

М-14-МАЖИ – ГРУПА ЗАПАД

РЕЗУЛТАТИ 9. КОЛО

Вардар 2 – Пелистер       94:38

Црн Дрим – Јуниор баскет        67:56

МЗТ Скопје А – Пробаскет        84:29

Спортисимо  - В. Лисици            70:76

ТАБЕЛА: В. Лисици 17, Вардар 2 16 (-1), МЗТ Скопје А 15, Спортисимо 12 (-1), Црн Дрим 12 (-1), Јуниор Баскет 10, Пелистер 9 (-1),Пробаскет 8 (-2);

ИДНО КОЛО (08.02)

Јуниор Баскет – Спортисимо

В.Лисици – МЗТ Скопје А

ПОРАНО ОДИГРАНО:

Вардар-2 – Црн Дрим     104:60

Пробаскет – Пелистер    50:40

M-14-МАЖИ – ГРУПА ИСТОК

РЕЗУЛТАТИ 9. КОЛО

Дино Баскет- Гостивар   63:62

Баскет КАМ – Партизан ВС        53:84

Куманово – Академија ФМП    одл.

Ролинг 08 – Вардар-1      одл.

ТАБЕЛА: Дино Баскет 17, Партизан ВС 15, Академија ФМП 14, Вардар-1 13, Гостивар 12, Куманово 9 (-1), Баскет КАМ 9, Ролинг 08 7 (-1);

ИДНО КОЛО (08.02)

Академија ФМП – Дино Баскет

Баскет КАМ – Куманово

Гостивар – Ролинг 08

Вардар 1 – Партизан ВС

М-13–ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 7.КОЛО

МВП Струмица – Партизан ВС 16:78

К.Соколи – Феникс 2010 52:59

Баскет КАМ – Вардар      одл.

Ангели – Академија ФМП         одл

Куманово – Црн Дрим    одл.

МЗТ Скопје – слободен

ТАБЕЛА: Партизан ВС 12, МЗТ Скопје А 7, Карпош Соколи 7, Баскет КАМ 6, Куманово 6, Феникс 2010 6, МВП Струмица 6, Вардар 5, Црн Дрим 5, Академија ФМП 3, Ангели 3;

ИДНО КОЛО (08.02)

Академија ФМП – Куманово

Вардар – Ангели

Феникс 2010 – Баскет КАМ

Партизан ВС – Карпош Соколи

МЗТ Скопје – МВП Струмица

М-16-ЖЕНИ

РЕЗУЛТАТИ 9.КОЛО

Пробаскет – Вардар        24:79

Трокал – Крива Паланка            34:74

МВП Струмица – Струга 2009  15:22

Патриот 2016 – Бадел 1862      одл.

Спорт тим – слободен

ТАБЕЛА: Вардар 14, Бадел 1862 14, Струга 2009 12, Крива Паланка 11, Патриот 2016 11, Трокал 11, Пробаскет Академија 11, Шкупи 10, МВП Струмица 7, Спорт Тим 7;

ОДЛОЖЕНИ НАТПРЕВАРИ

Струга 2009 - Шкупи

Шкупи – Крива Паланка

К.Паланка – Пробаскет

Вардар - Шкупи