15.05.2023

Во финалето, беа подобри од Струмица (35:22), „бронзата“ оди во Велес, кај Борец баскет кој во „малото финале“ го победи Куманово (25:23)

МЛАДИНСКИ ЛИГИ-М12-МАЖИ: Феникс 2010 ја освои шампионската титула

Кошаркарите на Феникс 2010 се освојувачи на М12 лигата во машка конкуренција.

На турнирот во Скопје, во полуфиналето, беа подобри од своите врсници од Куманово (47:32), а во финалето излегоа како победници и против екипата на Струмица, ја совладаа со убедливи (35:22) и сосема заслужено ги добија златните одличја на овој прв завршен турнир за натпреварувачката сезона 2022/2023.

Во големото финале Феникс 2010 поведе со (9-4), но струмичани немаа намера да се предаваат. Барем не до полувремето во кое домашната, го одржа водството (14:10).

Се беше решено во третата четвртина која Феникс 2010 ја доби со (13-6), и дојде до недостижни (27:16).

Претходно, во натпреварот за третото место, екипите на Борец Баскет и на Куманово се бореа до последниот момент за бронзените медали. На крајот, за два поени подобри беа велешани (25:23), кои во своите редови го имаа Димитар Љутков, кој реализираше најголем број од поените за својата екипа - 14   

Васил Лескаровски, од екипата на Феникс 2010 го доби признанието за најкорисен играч на турнирот.

ФИНАЛЕ

ФЕНИКС 2010 – СТРУМИЦА      35:22

(9-4; 5-6; 13-6; 8-7)

ФЕНИКС 2010: Лескаровски 5, Трипуновски 2, Филипче 9, Јовановски, Ничевски 8, Ѓорѓиевски 2, Василов 4, Гоцевски, Милосављев, Попов 2, Поповски, Јарчевски, Миковски 3,  

СТРУМИЦА: Гоцевски , Крстевски 2, Стојковски 2, Изов 4, Димитриев, Иванов 2, Барбутов, Ристовски, Божинов 4, Лазаров 7, Златевски, Атанасов 1;

 

ЗА ТРЕТО МЕСТО

БОРЕЦ БАСКЕТ – КУМАНОВО   25:23

(10-7; 6-4; 3-9; 6-3)

БОРЕЦ БАСКЕТ: Д. Љутков 14, Јовановски 4, Милованов 2, Кимов 5, С. Љутков, Абединов, Дамјановски, Богдановски, Пантовски, Цилаков, Пановски, Јованов 2;

КУМАНОВО: Ѓориќ 2, Јовчевски, Димковски 3, Ангеловски 8, Пешевски 8, Спасовски, Ѓорѓевиќ 2, Петрушевски, Симоновски, Стоиловиќ, К. Спасовски

 

ФИНАЛЕН ТУРНИР – М12 ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ - ПОЛУФИНАЛЕ

Струмица – Борец баскет          36:22

Феникс 2010 – Куманово          47:32

ЗА ТРЕТО МЕСТО

Борец Баскет – Куманово         25:23

ФИНАЛЕ

Феникс 2010 – Струмица           35:22