МЛАДИНСКИ ЛИГИ: МЗТ Скопје многу подобар од Работнички во јуниорското дерби - КФСМ
14.02.2020

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: МЗТ Скопје многу подобар од Работнички во јуниорското дерби

Младите „металци“ славеа со убедливи (100:73), и држат приклучок со врвот на табелата во М-18 лигата...

 

Возбудливо беше 12. коло од М-18, затоа што на програмата беа неколку навистина интересни средби.

Пред се, дуелот на вечните ривали, МЗТ Скопје и Работнички, натпревар во кој практично и немаше дилеми околу конечниот победник. „Сино-белите“ стигнаа до сто поени и славеа со убедливи (100:73). Победа со која држат чекор со водечките екипи во оваа конкуренција.

Со победата на гостувањето во Куманово (74:68), кошаркарите на Партизан Водно Санс се израмнија бодовно со Вардар, екипа која гостуваше во Маџари, кај Феникс 2010. Но не го доигра мечот кој беше прекинат.

Во последната средба од оваа рунда, очекувано, Академија ФМП го совлада Чаир 2030 со сигурни (59:48).

* Во М-16 конкуренцијата, исто така се играше 12.круг од натпреварите.

Лидерската екипа, Партизан Водно Санс без големи проблеми славеше убедлив триумф против Гостивар (93:45), а доста повозбудливи беа дуелите Куманово – Феникс 2010 (68:51), како и оној во Аеродром, каде МЗТ Скопје излезе како победник против Академија ФМП (90:81).

„Црно-белите“ имаат победа повеќе во однос на кадетите од Куманово.

Во оваа возрасна категорија започнаа и натпреварите од Втората лига, односно т.н. „оролоџо“. Осум екипи кои беа најдобри во првата фаза „се споија“ во една, во која кавадаречки Еуро Никел 2005 продолжи со победите. Во ова коло беа многу подобри од велешки Борец Баскет (64:31).

МВП Струмица го победи Дино Баскет (68:55), и го продолжи чекорот со екипата од Кавадарци во обидите да се стигне до завршницата на ова натпреварување.

РЕЗУЛТАТИ

М-18-МАЖИ - ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 12.КОЛО

МЗТ Скопје – Работнички          100:73

Куманово – Партизан ВС-1       68:74

Чаир 2030 – Академија ФМП   48:59

Феникс 2010 – Вардар    прекин.

ТАБЕЛА: Вардар 21 (-1), Феникс 2010 21 (-1), Партизан ВС 21, МЗТ Скопје 19, Работнички 17, Куманово 15, ФМП Академија 15, Чаир 2030 11;

ИДНО КОЛО (15.02)

Феникс 2010 – МЗТ Скопје-1

Партизан ВС-1 – Работнички

Вардар – Чаир 2030

Академија ФМП - Куманово

М-18-МАЖИ -ВТОРА ЛИГА-СКОПЈЕ

Шкупи – Вибас Баскет     одл.

МЗТ Скопје-2 – Партизан ВС-2 109:58

ТФТ – слободен

Академија ФМП – слободен

ТАБЕЛА: ТФТ 18, МЗТ Скопје А-2 14, Партизан ВС-2 13, Шкупи 10, Вибас Баскет 9, ФМП Академија 2 8;

ИДНО КОЛО (15.02)

Шкупи - слободен

Партизан ВС-2 – Вибас Баскет

ТФТ – слободен

Академија ФМП – МЗТ Скопје-2

М-16-МАЖИ-ПРВА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 12.КОЛО

Куманово – Феникс 2010          68:51

Партизан ВС – Гостивар 93:45

Академија ФМП - МЗТ Скопје  86:75

Вардар – Работнички      одл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 21, Куманово 20, МЗТ Скопје А 18, Работнички 17 (-1), Вардар 17, Феникс 2010 16, Академија ФМП 16 (-1), Гостивар 12;

ИДНО КОЛО (15.02)

МЗТ Скопје А. – Вардар

Феникс 2010 – Работнички

Академија ФМП – Партизан ВС

Гостивар – Куманово

М-16-МАЖИ – ВТОРА ЛИГА-ОРОЛОЏО

РЕЗУЛТАТИ 1.КОЛО

Еуро Никел 2005 – Борец Баскет        64:31

МВП Струмица – Дино Баскет 68:55

Струмица – Партизан ВС-2        67:54

Шкупи – Пелистер            60:56

ТАБЕЛА: Еуро Никел 2005 14, МВП Струмица 13, Шкупи 11, Струмица 10, Пелистер 10, Партизан ВС-2 10, Дино Баскет 9, Борец Баскет 6;

ИДНО КОЛО (15.02)

Дино Баскет – Еуро Никел 2005

Борец Баскет – Струмица

Пелистер – МВП Струмица

Партизан ВС-2 - Шкупи

М-15-МАЖИ-ПРВА ЛИГА-ГРУПА Б

Вардар – Пинк Пантери 20:0сл

Академија ФМП - Дино Баскет            81:58

МВП Струмица – ТФТ      75:54

Ангели – слободен

ТАБЕЛА: Вардар 20, МВП Струмица 19, Дино Баскет 15, ТФТ 14, Академија ФМП 14, Ангели 13, Пинк Пантери 9;

ИДНО КОЛО (15.02)

МВП Струмица – Вардар

Ангели - Пинк Пантери

ТФТ – Академија ФМП

Дино Баскет - слободен

М-14-МАЖИ – ГРУПА ЗАПАД

РЕЗУЛТАТИ 10. КОЛО

Јуниор Баскет – Спортисимо    33:64

В.Лисици – МЗТ Скопје А.          одл.

Вардар-2 – Црн Дрим     104:60

Пробаскет – Пелистер    50:40

ТАБЕЛА: Вардар 2 18, МЗТ Скопје А 17, В.Лисици 17, Спортисимо 14, Црн Дрим 13, Пелистер 11, Јуниор Баскет 11, Пробаскет 9;

ИДНО КОЛО (15.02)

Пробаскет – Вардар-2

Спортисимо – Црн Дрим

Пелистер - В. Лисици

МЗТ Скопје – Јуниор Баскет      20:0сл.

M-14-МАЖИ – ГРУПА ИСТОК

РЕЗУЛТАТИ 9. КОЛО

Вардар 1 – Партизан ВС 76:98

Академија ФМП – Дино Баскет           одл.

Баскет КАМ – Куманово одл.

Гостивар – Ролинг 08      20:0сл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 17, Дино Баскет 17, Академија ФМП 14, Вардар-1 14, Гостивар 14, Куманово 9, Баскет КАМ 9, Ролинг 08 7;

ИДНО КОЛО (15.02)

Баскет КАМ – Академија ФМП

Ролинг 08 – Дино Баскет

Куманово – Вардар-1

Партизан ВС - Гостивар

М-13 – ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 8.КОЛО

Академија ФМП – Куманово   46:52

Партизан ВС – Карпош Соколи            103:32

МЗТ Скопје – МВП Струмица   86:6

Вардар – Ангели   одл.

Феникс 2010 – Баскет КАМ       одл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС 14, МЗТ Скопје А 9, Карпош Соколи 9, Куманово 8, МВП Струмица 7, Баскет КАМ 6, Академија ФМП 6, Феникс 2010 6, Вардар 5, Црн Дрим 5, Ангели 3;

ИДНО КОЛО (15.02)

К.Соколи – МЗТ Скопје А

Баскет КАМ – Партизан ВС

Ангели - Феникс 2010

Куманово – Вардар

Црн Дрим – Академија ФМП

М-16-ЖЕНИ

Струга 2009 – Шкупи       54:18

Вардар – Шкупи   101:31

Шкупи – Крива Паланка одл.

К.Паланка – Пробаскет  одл.

ТАБЕЛА: Вардар 14, Бадел 1862 14, Струга 2009 12, Крива Паланка 11, Патриот 2016 11, Трокал 11, Пробаскет Академија 11, Шкупи 10, МВП Струмица 7, Спорт Тим 7;