МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Партизан Водно Санс – МЗТ Скопје Аеродром, нерешено - 1:1 - КФСМ
18.12.2019

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Партизан Водно Санс – МЗТ Скопје Аеродром, нерешено - 1:1

Двете екипи си поделија по една победа, едната во М-18 а другата во М-16 конкуренцијата...

 

Во М-18 лигата се играше седмото првенствено коло.

Коло во кое се играше дерби дуелот помеѓу екипите на Партизан Водно Санс и МЗТ Скопје Аеродром.

Натпревар кој во целост ги оправда очекувањата, пред се поради динамиката, во текот на играта „Црно-белите“ имаа предност која младите „металци“ успеаја да ја анулираат и во последната минута од играта да влезат со егал резултат. Но тројката на Давид Наумовски го стави Партизан Водно Санс во победничка ситуација (90:83).

За прво место на табелата заедно со екипата на Вардар која во овој круг од натпреварите беше поуспешна од Куманово (93:60).

Сигурен триумф запишаа кошаркарите на Работнички против Академија ФМП (77:70).

* Во М-16 конкуренцијата, исто така се играше 7. коло. И одново силите ги одмерија екипите на МЗТ Скопје Аеродром и на Партизан Водно Санс.

Но сега со поинаков крај, односно победа на кадетскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром од  (101:96).

Водечката екипа во оваа возрасна категорија, Работнички славеше на гостувањето кај Гостивар со (80:68) и е на чекор пред Партизан ВС и Куманово кој во ова коло запиша убедлив пораз на домашен терен од екипата на Академија ФМП (59:86).

Во последниот меч од овој круг, Феникс 2010 беше подобар од Вардар (56:43).

* Во М-15 лигата, продолжува победничката серија на двете екипи кои водат во двете групи.

Во групата „А“, младите кошаркари на Феникс 2010 без особени проблеми славеа на гостувањето кај Спарта со 20.поени предност (83:63), па со 13. освоени бодови остануваат на местото број 1.

Во оваа група, за издвојување е убедливиот триумф на Работнички против Партизан Водно Санс од (131:55).

Во онаа другата, убедливи беа Вардар, против Ангели (100:59), и Дино Баскет во мечот против Пинк Пантери (97:33).

Победа оствари и екипата на МВП Струмица, против Академија ФМП (67:42), која ги става на второто место на табелата.

* МЗТ Скопје Аеродром останува лидерската екипа во М-14 конкуренцијата. Во западната група, пионерите на клубот од Аеродром беа убедливо подобри од гостите од Струга. Го добија Црн Дрим со (89:46), и со победа повеќе се пред екипата на Водњански лисици која во ова коло го совлада Пробаскет (85:17).  

Во онаа источната, Партизан Водно Санс беше многу подобар од Дино Баскет (108:78), а уште поубедлив триумф запиша Вардар на гости против Баскет КАМ (105:45).

М-18 ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 7. КОЛО

Партизан ВС-1 – МЗТ СкопјеА-1 90:83

Академија ФМП – Работнички   70:77

Вардар – Куманово   93:60

Феникс 2010 – Чаир 2030  20:0 сл.

ТАБЕЛА: Партизан ВС-1 13, Вардар 13, Феникс 2010 13, МЗТ Скопје 11, Работнички 10, Академија ФМП 9, Куманово 8, Чаир 2030 7

ИДНО КОЛО (21.12)

МЗТ Скопје-1 – Чаир 2030

Академија ФМП – Партизан ВС-1

Феникс 2010 – Куманово

Вардар – Работнички

ВТОРА ЛИГА ИСТОК

РЕЗУЛТАТИ 7. КОЛО

Ролинг 08 – Пробаскет       71:46

Кожув - Борец Баскет          59:29

Еуро Никел 2005 - слободен

ТАБЕЛА: Еуро Никел 2005 9, Ролинг 08 9, Кожув 9, Борец Баскет 8, Пробаскет 7

ИДНО КОЛО (21.12)

Еуро Никел 2005 – Ролинг 08

Борец Баскет – Пробаскет

Кожув – слободен

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД

РЕЗУЛТАТИ 6. КОЛО

Пелистер – Црн Дрим         86:71

Гостивар – Петровски         96:70

ТАБЕЛА: Гостивар 12, Пелистер 9, Црн Дрим 8, Петровски 8

ИДНО КОЛО (21.12)

Пелистер – Гостивар

Петровски – Црн Дрим

ВТОРА ЛИГА – СКОПЈЕ

Партизан ВС-2 – Шкупи      84:68

Академија ФМП-2 – Вибас Баскет       78:72

ТФТ – МЗТ Скопје А-2         90:55

Квиско Баскет – слободен

ТАБЕЛА: ТФТ 12, Партизан ВС-2 11, МЗТ Скопје-А-2 10, Вибас Баскет 8, Академија ФМП-2 8, Шкупи 8, Квиско Баскет 6

ИДНО КОЛО (21.12)

Шкупи – Квиско Баскет

ТФТ – Вибас Баскет

МЗТ Скопје А-2 – слободен

ПОРАНО ОДИГРАНО:

Академија ФМП – Партизан ВС 2        58:75

М-16 – ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 7. КОЛО

Феникс 2010 – Вардар        56:43

МЗТ Скопје А – Партизан ВС       101:96

Гостивар – Работнички       68:80

Куманово – Академија ФМП      59:86

ТАБЕЛА: Работнички 13, Партизан ВС 12, Куманово 12, МЗТ Скопје А 11, Академија ФМП 10, Вардар 10, Феникс 201 9, Гостивар 7

ИДНО КОЛО (28.12)

Вардар – Партизан ВС

Гостивар – Феникс 2010

МЗТ Скопје А – Куманово

Академија ФМП - Работнички

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК

МВП Струмица – Шкупи     одл.

Струмица – Кожув     82:40

Дино Баскет - слободен

ТАБЕЛА: МВП Струмица 9, Шкупи 8, Струмица 7, Дино Баскет 6, Кожув 6

ИДНО КОЛО (21.12)

Струмица - МВП Струмица

Дино Баскет – Шкупи

Кожув - слободен

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД

Чаир 2030 – Тетово Булс61:56

Партизан ВС-2 – Борец Баскет    69:58

Еуро Никел 2005 – Пелистер       68:65

ТАБЕЛА: Еуро Никел 2005 14, Партизан ВС 12, Пелистер 12, Борец Баскет 8, Чаир 2030 8, Тетово Булс 7

ИДНО КОЛО (21.12)

Партизан ВС-2 – Чаир 2030

Пелистер – Тетово Булс

Борец Баскет – Еуро Никел 2005

М-15 – ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 7. КОЛО

ГРУПА А

Работнички – Партизан ВС 131:55

Црн Дрим – В. Лисици        73:66

Спарта – Феникс 2010        63:83

ТАБЕЛА: Феникс 2010 13, Работнички 12, Црн Дрим 11, В. Лисици 9, Партизан ВС 8, Спарта 7

ИДНО КОЛО (21.12)

Црн Дрим – Работнички

Феникс 2010 – Партизан ВС

Водњански Лисици – Спарта

ТАБЕЛА: Феникс 2010 13, Работнички 12, Црн Дрим 11, Водњански Лисици 9, Партизан ВС 8, Спарта 7

ГРУПА Б

Ангели – Вардар         59:100

МВП Струмица – Академија ФМП       67:42

Дино Баскет – Пинк Пантери      97:33

ТФТ – слободен

ТАБЕЛА: Вардар 12, МВП Струмица 11, Дино Баскет 9, Академија ФМП 9, ТФТ 8, Ангели 8, Пинк Пантери 6

ИДНО КОЛО (21.12)

Вардар – Акдемија ФМП

Дино Баскет – Ангели

ТФТ – Пинк Пантери

МВП Струмица - слободен

М-14 – ПРВА ЛИГА-МАЖИ

ГРУПА - ЗАПАД

РЕЗУЛТАТИ 5. КОЛО

Пробаскет – В. Лисици       17:85

МЗТ Скопје А – Црн Дрим  89:46

Пелистер – Јуниор Баскет  55:51

Спортисимо – Вардар 2     одл.

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје 11, Водњански Лисици 10, Вардар-2 8, Црн Дрим 7, Пелистер 7, Спортисимо 6, Пробаскет Академија 6, Јуниор Баскет 5

ИДНО КОЛО (21.12)

Вардар-2 – В. Лисици

Спортисимо – МЗТ Скопје А.

Јуниор Баскет – Пробаскет А.

Црн Дрим - Пелистер

ГРУПА ИСТОК

Ролинг 08 – Академија ФМП      одл.

Баскет КАМ – Вардар 1      45:105

Партизан ВС – Дино Баскет         108:78

Куманово – Гостивар 38:56

ТАБЕЛА: Партизан ВС 10, Дино Баскет 9, Вардар-1 8, Академија ФМП 7, Гостивар 7, Баскет КАМ 5, Ролинг 08 4, Куманово 4

ИДНО КОЛО (21.12)

Академија ФМП – Вардар 1

Ролинг 08 – Партизан ВС

Гостивар – Баскет КАМ

Дино Баскет – Куманово