31.05.2021

По елиминациски систем, одредени се шест екипи кои ќе се борат за четири места на завршниот турнир

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Продолжија возбудувањата во М16 и М18 конкуренцијата

Екипите кои се дел од младинските лиги во М16 и М18 конкуренцијата ги продолжија натпреварувањата, по малку променет систем, на елиминации.

А по одигрувањето на првите две елиминациски фази, познати се по шест екипи (во двете конкуренции), кои следниот викенд ќе се борат за пласман на „Фајнал-фор“ турнирите.

По одигрувањето на првите две кола, пласман во ТОП 6 во М18 лигата обезбедија екипите на: Куманово 2009, Партизан Водно Санс-1, МЗТ Скопје Уни Банка, Феникс 2010, МЗТ Скопје Аеродром, Работнички -2.

Во третиот круг од натпреварите има три натпреварувачки двојки. Победниците обезбедуваат пласман на завршниот турнир, додека трите поразени екипи од елиминациите, ќе се борат за последното место кое води на „Ф4“.

Во нешто помладата конкуренција – М16, пласман во третиот круг од натпреварите обезбедија: МЗТ Скопје Аеродром, Навико Академија ФМП, Гостивар, Вардар, Работнички, Феникс 2010.

М-18-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ

ЕЛИМИНАЦИИ - ПРВА ФАЗА

Навико Академија ФМП – Струмица 90:78

Вардар – Партизан Водно Санс-2       20:0сл.

Партизан Водно Санс-1  - Еуро Никел 2005 95:66

Феникс 2010 – Тетова Булс       141:15

Работнички-2 – Гостивар           89:64

МЗТ Скопје Аеродром – Кожув           91:33

Пелистер Медика Карта – ТФТ            51:81

Шкупи – Црн Дрим          60:57

ЕЛИМИНАЦИИ – ВТОРА ФАЗА

Куманово 2009 – Шкупи 86:53

МЗТ Скопје Уни Банка – ТФТ    116:60

Чаир 2030 – МЗТ Скопје Аеродром   30:98

Работнички-1 – Работнички-2 94:101

Нaвико Академија ФМП – Феникс 2010      56:122

Вардар – Партизан Водно Санс-1       80:83

ДВОЈКИ – ЕЛИМИНАЦИИ – ТРЕТА ФАЗА

Куманово 2009 – Партизан Водно Санс-1

МЗТ Скопје Уни Банка – Феникс 2010

МЗТ Скопје Аеродром – Работнички -2

* победниците обезбедуваат пласман на финалниот турнир

* поразените играат дополнителен мини-турнир за едно место на финалниот турнир

М-16-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ

ЕЛИМИНАЦИИ - ПРВА ФАЗА

Куманово 2009 – Струмица      69:76

Партизан Водно Санс – Шкупи            101:21

Дино Баскет – Црн Дрим           65:73

МВП Струмица – Еуро Никел 2005    79:48

Тетова Булс – Чаир 2030            37:62

Кожув – Ангели     43:63

ЕЛИМИНАЦИИ - ВТОРА ФАЗА

МЗТ Скопје Аеродром – Ангели         75:52

Гостивар – Чаир 2030     63:56

Работнички – МВП Струмица  82:48

Феникс 2010 – Црн Дрим          118:66

Вардар – Партизан Водно Санс           127:74

Навико Академија ФМП – Струмица 107:69

ДВОЈКИ – ЕЛИМИНАЦИИ – ТРЕТА ФАЗА

МЗТ Скопје Аеродром – Навико Академија ФМП

Гостивар – Вардар

Работнички – Феникс 2010

* победниците обезбедуваат пласман на финалниот турнир

* поразените играат дополнителен мини-турнир за едно место на финалниот турнир