24.03.2022

Младите кошаркари од „Градски парк“ имаат максимален ефект во првиот дел од сезоната

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Работнички 2018 неприкосновен во М18 натпреварувањето

Екипата на Работнички 2018 доминантно ја заврши првата фаза од натпреварите во М18 лигата. Младите кошаркари од „Градски парк“ освоија максимален број на бодови. Ги добија сите 14. натпревари и практично ја осигураа најдобрата стартна позиција во пресрет на вториот, но и оној дел кој се нарекува плеј-оф.

Имаат голема предност во однос на конкуренцијата, која ја формираат екипите на МЗТ Скопје Аеродром (скор 9-5), Феникс 2010 (скор 8-6) и Вардар (8-6).

Познати се учесниците и во вториот круг од натпреварите во Втората лига во оваа М18 конкуренција. Место во „Оролоџото“ обезбедија по четири екипи од „Запад“: Водно Санс 2, Црн Дрим, Феникс 2010 и Гостивар, и уште четири од „Исток“, Струмица, Дино Баскет, Еуро Никел 2005 и Работнички.

По одигрувањето на седум кола од „Оролоџото“, првопласираните четири екипи ќе обезбедат место во третиот дел од натпреварувањето Плеј-офот во кој ќе бидат вклучени и екипите кои ќе завршат од 5. до 8. место во Првата лига.

Првопласираните четири екипи од Првата лига обезбедуваат директен пласман во четвртфиналето од плеј-офот.