19.05.2023

Екипите на Баскет Кам 2011, Бадел 1862, Тим Арена и Крива Паланка, ќе одлучат која од нив е најдобрата во оваа конкуренција

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Во Македонска Каменица ќе биде промовиран шампионот во М18 лигата-жени

Овој викенд на програмата следува финалниот турнир во М18 лигата во женска конкуренција.

Екипата на Баскет кам 2011 ја доби организацијата на турнирот, кој во сабота и во недела ќе се игра во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица.

Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Тим Арена и Крива Паланка е закажано за 15.часот. А од 17.30 часот, за место во финалето ќе разигруваат домаќинот Баскет Кам 2011 и Бадел 1862.

Победникот, кој за прв пат, ќе добие и парична награда во висина од 30.000 денари ќе биде познат по одигрувањето на финалето кое на програмата е на 21.мај (недела) од 14.30 часот.

Поразената екипа во финалниот натпревар ќе биде парично наградена со 25.000 денари.

Натпреварот за третото место е предвиден за недела, од 12.часот. Победникот на оваа средба, освен бронзените одличја ќе добие и парична награда во висина од 15.000 денари.

Поразениот тим во „малото финале“ ќе добие 10.000 денари од вкупниот награден фонд кој го предвиде федерацијата за овој финален турнир.

М18 ЛИГА-ЖЕНИ – ФИНАЛЕН ТУРНИР

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

20.МАЈ (САБОТА)

ПОЛУФИНАЛЕ

15.00: Тим Арена – Крива Паланка (1)

17.30: Баскет Кaм 2011 – Бaдел 1862 (2)

21.МАЈ (НЕДЕЛА)

12.00: За трето место (поразен 1) – (поразен 2)

14.30: Финале (победник 1) – (победник 2)

*Сите натпревари се играат во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица