МОК со пренос на натпревари од турнирот за девојчиња до 14 години - КФСМ
21.12.2017

МОК со пренос на натпревари од турнирот за девојчиња до 14 години

Македонската кошаркарска федерација претстојниот викенд ќе организира предновогодишен турнир за девојчиња до 14 години. Овој пат шест клуба ја поздравија иницијативата и ги пријавија своите најмлади кошаркарки за овој турнир. Освојувачот на минатиот турнир од ваков тип Струга 2009 ќе се надигрува со Шкупи, Трокал, Гостивар, Крива Паланка и Бадел 1862. Екипите се поделени во две групи, ќе играат по систем секој-со-секого пошто ќе се одреди пласманот од првото до третото место. Второпласираните ќе се надигруваат за третото место додека првопласираните ќе играат во финалето.

Натпреварите за третото место и финалниот натпревар ќе бидат пренесувани во живо на YouTube каналот на Македонскиот Олимписки комитет.

Распоред на натпревари

ЛИНКОВИ ЗА СЛЕДЕЊЕ
НАТПРЕВАР ЗА ТРЕТО МЕСТО
ФИНАЛЕ