13.03.2020

Нено како еден од наследниците на Руди, Рики, Пау... (ВИДЕО)

Во видео репортажата на „Movistar PLUS“, раководниот тим на Хувентуд зборува за „изгледот“ на тимот на Хувентуд во оваа сезона, но и во наредните...

 

Пауза, и тоа непланирана е во првенството на Шпанија, но не мируваа(т) луѓето од „Movistar PLUS“. Еден од ТВ-бродкастерите кои ги следат возбудувањата во шпанската АЦБ лига подготви една репортажа за Хувентуд.

За популарната “Пења“, чиј дел веќе неколку години е и македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ.

Во видео-сторијата челниците на клубот од Бадалона, претседателот Хуанан Моралес, спортскиот директор Жорди Марти, и првиот тренер Карлес Дуран, заедно со некои од првотимците, пред се оние помладите, како нашиот Нено, Чаби Лопез-Аростеги, Артурс Загарс, Жоел Пара и Арнау Парадо, говорат за актуелниот момент на Хувентуд.

Но и за она што следува во клубот во кој свое, посебно место оставиле играчи како Руди Фернандез, Рики Рубио, Пау Рибас, и други актуелни членови на шпанската „црвена фурија“.  

А Димитријевиќ и соиграчите беа и претставени како нивни наследници во „зелено-црниот“ дрес на Хувентуд...