(НЕ)РЕАЛНО, НО ВИСТИНИТО: Нено и Хувентуд го соборија „кралот“! - КФСМ
02.02.2020

(НЕ)РЕАЛНО, НО ВИСТИНИТО: Нено и Хувентуд го соборија „кралот“!

„Зелено-црните“ го шокираа Реал, и со голем пресврт славеа сензационална победа во Мадрид, (86:83)...

 

Со досега најголемиот предизвик во оваа сезона се соочија Ненад Димитријевиќ и неговиот Хувентуд. Заминаа за Мадрид, каде во недела напладне, ги чекаше дуелот со топ-фаворитот за титулата во шпанската АЦБ лига – Реал.

Доби прекрасна можност да биде стартер против „кралскиот клуб“ од Мадрид.

И добро ја искористи.

Уште во првата четвртина која ја одигра скоро во целост, Ненад реализираше четири поени  (2/2 од поле) имаше и еден скок.

До полувремето кое Реал Мадрид го реши во своја корист со (42:34), Димитријевиќ реализираша седум поени, без промашување од игра (2/2 за два и 1/1 за три поени), плус две додавања и еден скок.

Во третиот период, нашиот млад кошаркар имаше по еден неуспешен обид за два, односно за три поени. А домашната екипа ја сочува разликата од полувремето, (60:51).

Во последниот, набрзина заработи две лични грешки (вкупно четири) и седна на клупата. А во меѓувреме тимот од Бадалона направи вистински пресврт. На четири минути пред крајот имаше и водство од (76:75), на крајот огромни (86:83) за деветтата победа во 20.одиграни кола.

Најголемата досега во АЦБ лигата во која Ненад Димитријевиќ застана на бројката од седум реализации, две асистенции и еден скок за нецели 25.минути во игра.

Во исто време, претпладневниот термин во АЦБ лигата, играа и Реал Бетис и Бургос.

Со Шејн Витингтон во стартните пет, домашната екипа имаше почетно водство по првата четвртина (16:11). Високото крило дојде до своите минути во вториот период. Реализирашпе шест поени (3/4 за два поени) и имаше уште два скока. Тимот од Севиља сосема солидно водство (32:24).

Го одржаа и во второто полувреме, и на крајот победија со сигурни (79:66).

Со сосема добра игра на Витингтон. Американецот со македонски пасош реализираше десет поени (5/6 за два и 0/5 за три поени), имаше четири скока, едно додавање за 26:26 минути во игра.

Ова е шестиот успех за „берберите“ кој ги одалечи од самото дно на табелата во Ендеса лигата, каде се екипите на Фуенлабрада и на Естудијантес.