17.02.2021

Тренираа сите 15.кошаркари од кои селекторот Тодоров вечерва, на техничкиот состанок, ќе одреди 12 за средбата со Италија.

Одработен и четврттиот тренинг во Арената „Молот“ (ФОТО)

Македонската сениорска репрезентација пред малку го одработи и вториот денешен тренинг. Во салата „Молот“ во Перм, тренираа сите 15. кошаркари на кои смета селекторот Александар Тодоров за турнирот кој го стартуваме утре попладне.

Поточно од 15.30 часот кога го играме дуелот против селекцијата на Италија.

Селекторот Тодоров ќе ги објави 12.кошаркарки кои ќе влезат во протоколот за овој натпревар по техничкиот состанок со официјалните лица на ФИБА, односно комесарите на „балонот“ во Перм, предвиден за доцна попладне.

Стручниот штба на нашата селекција во меѓувреме ќе одлучи дали ќе го искористи и терминот за тренинг предвиден на денот на одигрување на натпреварот со Италија.

Според распоредот одреден од ФИБА и од организаторот на „балонот“, Македонија може да тренира и во четврток, во периодот од 11.00 до 11.45 часот по локално време, односно 07.00-07.45 по македонско време.