Одржан ждребот за Прва лига (мажи) за сезона 2019/2020 - КФСМ
12.09.2019

Одржан ждребот за Прва лига (мажи) за сезона 2019/2020

Денеска, 12. септември 2019 година, во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждребот за натпреварувачките броеви на клубовите кои претстојната натпреварувачка сезона ќе се надигруваат во Првата лига (мажи) која треба да започне на 5. октомври.
МЗТ Скопје Аеродром е бранител на шампионската титула освоена минатата натпреварувачка сезона 2018/2019.

Натпреварувачки броеви
1. Академија ФМП
2. Еуро Никел 2005
3. Кожув
4. МЗТ Скопје Аеродром АД
5. Вардар
6. Пелистер
7. Работнички
8. Гостивар
9. АВ Охрид
10. Куманово 2009
11. МЗТ Скопје Аеродром

Распоред на натпревари прво коло ПЛМ сезона 2019/2020
Академија ФМП – Работнички
Еуро Никел 2005 – Гостивар
Кожув – АВ Охрид
МЗТ Скопје Аеродром АД – Куманово 2009
Вардар – Пелистер