02.07.2021

Домаќинот на турнирот во Сплит се спасуваше, и тешко, во последнатта минута дојде до победата (75:70)

ОЛИМПИСКИ КВАЛИФИКАЦИИ: Тунис за малку ќе ја турнеше Хрватска

Познати се сите учесници во полуфиналето на четирите турнири кои се дел од олимписките квалификации.

По три одиграни кола, немаше некои сензационални резултати, освен ако не се земе в предвид елиминацијата на една Русија која не го „преживеа“ турнирот во Сплит.

Во решавачкиот дуел, Германија беше за два поени подобра (69:67) и се избори за следната фаза каде ја чека дуел против домаќинот, селекцијата на Хрватска.

„Коцкастите“ уште еднаш покажаа дека се далеку од идеален тим. По убедливиот пораз од Бразил, се мачеа и во дуелот со Тунис. А отпорот на жилавиот противник го скршија во последната минута, за конечни (75:70).

Во оваа група мошне интересна ќе биде и другата полуфинална двојка која ја сочинуваат Бразил и Мексико.

Литванија и Полска ја потврдија фаворитската улога на турнирот во Каунас. Запишаа по две победи, па за место во проектираното финале како пречки им стојат Полска (Литванија), односно Венецуела (Словенија).

Разврската во првата фаза на собирот во Белград ги формираше двете полуфинални двојки, Италија–Доминикана, односно Србија-Порторико.

Големо балканско дерби ќе се игра во далечната Викторија. Ќе се сретнат селекциите на Грција и на Турција, додека пак Канада важи како голем фаворит против досега неубедливата Чешка.