16.12.2019

ОСМО КОЛО ВО ПРВАТА ЛИГА – ЖЕНИ: Струга 2009 се израмни со Бадел 1862, чекаат кикс на водечкиот Вардар

Осмото коло од Првата лига во женска конкуренција даде уште една потврда. Дека во конкуренција за највисоките позиции на табелата се три екипи. Освен лидерот, и екипата со максимален ефект-Вардар, тука се само уште екипите на Бадел 1862 и на Струга 2009.

Во овој круг од натпреварите, Вардар беше убедлив против екипата на Шкупи (75:33), за осма последувателна победа. На победа зад девојките во „црвено-црна“ комбинација се не донесе некои големи промени, кога се во прашање водечките екипа на табелата.

Бадел 1862 беше за 20.поени подобар од Баскет КАМ (77:57), додека стружанки беа уште поубедливи во дуелот со Гостивар 2009, победија со (82:50).

ПРВА ЛИГА – ЖЕНИ

РЕЗУЛТАТИ 8. КОЛО

Трокал – Студент Академија           37:52
Струга 2009 – Гостивар 2009          82:50
Вардар – Шкупи 75:33
Бадел 1862 – Баскет КАМ      77:57
Патриот 2016 – Пробаскет Академија    одложено
19.12: Пантери – Крива Паланка   

ТАБЕЛА: Вардар 16, Бадел 1862 15, Струга 2009 15, Баскет КАМ 13, Студент Академија 12, Крива Паланка 11 (-1), Гостивар 2009 11, Пробаскет Академија 10 (-1), Пантери 9 (-1), Шкупи 9, Трокал 9, Патриот 2016 8 (-1)

ИДНО КОЛО (21.12)

Баскет КАМ – Патриот 2016
Пробаскет Академија – Пантери
Студент Академија – Бадел 1862
Шкупи – Струга 2009
Гостивар 2009 – Трокал
Крива Паланка - Вардар