17.11.2021

Американскиот бек имаше феноменални 20 минути против Навико Академија ФМП, и највисок индекс – 38, во колото

ПЕТОРКА НА 7. КОЛО: Работнички игра во ритамот на Џексон Пол

И дефинитивно, екипата на Работнички има повеќе шанси за победа кога во тимот игра Џексон Пол. Доказ плус за тоа беше и изданието на американскиот бек во дуелот против екипата на Навико ФМП Академија, на кој „црвено-белите“ дојдоа до „стотката“.

За 38.минути, Пол стигна до исто толку индексни поени. Постигна 35.поени, со скоро па перфектни 10/11 во шутот за два поени. Имаше и 2/5 од линијата за три поени, односно 9/12 за еден поен. На сето тоа додаде и осум асистенции, и по два скока, освоени односно загубени топки.

Конечно, кошаркарите на Еуро Никел 2005 ја прекинаа лошата серија на порази. Тоа го направија против дебитантот во друштвото на најдобрите Феникс 2010, а Обрад Томиќ го одигра можеби и најдобриот меч откако е во Кавадарци. Реализираше 23. поени, но имаше уште и 13. скока, 5 асистенции и две блокади за 34:52 минути во игра, за индекс 34!

Ејасу Ворку е веројатно и најстандардниот играч во лигата во овие седум кола. Играчот на Гостивар беше најдобар и на средбата со ТФТ која гостиварци ја решија со сигурна игра и резултатот.

Оствари одличен дабл-дабл ефект од 22.поени и 11.асистенции (плус три скока) за нецели 39.минути во игра, со кои собра 32.индексни поени!

Андреј Настовски го одигра веројатно и најдобриот свој натпревар како играч на Куманово 2009. Но таа негова игра не беше наградена со триумф против екипата на Кожув. Како и да е, потенцијалниот репрезентативец даде 29.поени, (6/6 за два,3/4 за три и 8/9 за еден поен), плус четири скока и едно додавање за нецели 32.минути.

Исаја Мандерсон беше најсветлата точка во играта на Ангели во дуелот против бранителот на титулата. Сепак, неговиот индивидуален ефект е доволен да се најде во идеалната петорка. Дојде до двоен скор од 25.поени и 10.скока, како и дополнителни три асистенции за 36:21 минути во игра. Односно одличен индекс од 31 поен.