ПЛЕЈАУТ: Вардар се разигра и повторно го победи АВ Охрид - КФСМ
12.04.2017

ПЛЕЈАУТ: Вардар се разигра и повторно го победи АВ Охрид

Вторпат за оваа натпреварувачка сезона, за последен пат како дел од прволигашкото друштво, кошаркарите на Вардар го совладаа АВ Охрид. Со оглед на тоа дека судбината на двете екипи е веќе извесна, натпреварот беше одигран во поопуштена атмосфера. Домаќините дадоа сè од себе за да докажат дека не залудно беа дел од Првата лига оваа сезона и од почетокот на средбата го диктираа темпото на игра. Гостинскиот состав беше во водство во два наврати и тоа само во првиот период (4-7 и 10-12), а потоа постојано заостануваше резултатски.

Во финишот, Вардар беше поуспешен со конечни 86-78 односно 29-18, 16-12, 16-14 и 25-34 по делници.

Стрелци на натпреварот
Вардар: Адекунле (24 поени), Ивановиќ (22), Калов (14), Лазаревски 910)
АВ Охрид: Брукс (21 поен, 10 скокови), Милојевиќ (24)