10.08.2022

По две години поминати во „сино-жолта“ комбинација на дресот, нашата репрезентативка повторно ќе игра „надвор“.

По титулата со Бадел 1862, Нена Трајчевска ќе игра во Шпанија

Нена Трајчевска ја заврши успешно минатата сезона. Со екипата на Бадел 1862 ја освои шампионската титула во домашниот шампионат, а во наредната одново ќе игра надвор од границите на Македонија.

Нов клуб на нашата репрезентативка е шпанскиот второлигаш Понтеведра, третопласиран минатата сезона во оваа конкуренција.

Ова е уште едне интернационален трансфер за нашата искусна кошаркарка. Претходно крилото во напито женски сениорски национален тим, играше во Германија, Србија, Шведска и Турција.

Ова лето, македонскиот шампиона остана без уште една искусна кошаркарка, имено, во странство замина и Александра Стојановска која кариерата ќе ја продолжи во грчкиот прволигаш Евникос.