05.08.2017

Пораз од Естонија

Во рамки на вториот натпревар од претквалификациите за СП2019, прв на домашен терен, нашите сениори запишаа уште еден пораз. Овој пат посилна беше селекцијата на Естонија со 76-80.

Ја имавме контролата над резултатот и го диктиравме темпото на игра. Не успеавме да ја одржиме концентрацијата до крај, па двоцифрена предност која ја имавме по првите десет минути (29-17) започна да опаѓа. Естонија погоди неколку клучни шутеви со кои стигна до израмнување, а потоа и до водство. Вториот дел од натпреварот го игравме поен-за-поен, но на крајот Естонија излезе како пбедник.