01.02.2024

Во првиот круг од натпреварите за пласман на Евробаскетот 2025, нè чекаат средби со селекциите на Естонија и на Полска

Поширок список на кандидати за февруарскиот ФИБА „прозорец“

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Александар Јончевски, го објави поширокиот список на кошаркари кои ќе конкурираат за место во националниот тим за претстојниот февруарски ФИБА „прозорец“,  прв од квалификациите за Евробаскет 2025, во кој ќе одиграме два натпревари.

На 23. февруари, во скопје, ја дочекуваме репрезентацијата на Естонија, а три дена подоцна, на 26 февруари, следува гостување во Полска. 

СПИСОК НА ПОВИКАНИ ИГРАЧИ

 1. Ненад Димитријевиќ – Уникс Казан, Русија
 2. Војдан Стојановски – МЗТ С.А.
 3. Дамјан Стојановски - МЗТ С.А.
 4. Андреј Магдевски – Пелистер
 5. Адем Мекиќ – Задар, Хрватска
 6. Стојан Ѓуроски – Работнички
 7. Андреј Маслинко – Пелистер
 8. Теодор Симиќ – Борац Бања Лука, БиХ
 9. Бојан Крстевски - МЗТ С.А.
 10. Кристијан Николов – Капакли Спор, Турција
 11. Дамјан Робев - МЗТ С.А.
 12. Виктор Ефремовски – Работнички
 13. Лејсон Зеќири – Башкими, Косово
 14. Андреј Андоноски - МЗТ С.А.
 15. Бобан Стајиќ – Работнички
 16. Резард Мемед – КБ Или, Косово
 17. Амар Хот – Пелистер
 18. Андреј Шошкиќ – Работнички
 19. Марин Петков - МЗТ С.А.
 20. Марко Миловановиќ - МЗТ С.А.
 21. Андреј Митревски – Феникс 2010
 22. Виктор Ташовски - ТФТ
 23. Ти Џеј Шортс – Париз, Франција
 24. Итан Хап – Гран Канарија - Шпанија