09.01.2020

Поширок список на кошаркари повикани за сениорска репрезентација

Селекторот на нашата машка сениорска репрезентација, Александар Тодоров, излезе со поширокиот список на повикани кошаркари на чии услуги ќе смета претстојниот февруари.

Во рамки на првиот евроквалификациски прозорец, нашите сениори ќе одиграат два натпревара, еден на домашен еден на гостински терен.

Распоред на натпревари:
20.02.2020 Северна Македонија – Естонија
23.02.2020 Русија – Северна Македонија


ПОШИРОК СПИСОК НА КОШАРКАРИ

 1. Ненад Димитријевиќ (Joventut Badalona)
 2. Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)
 3. Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)
 4. Марјан Младеновиќ (Работнички)
 5. Бобан Стајиќ (Кожув)
 6. Лука Савиќевиќ (Spanish Basketball Academy)
 7. Војдан Стојановски (Pau Lacq-Orthez)
 8. Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)
 9. Марко Симоновски /
 10. Адем Мекиќ (Пелистер)
 11. Андреј Јакимовски (Reale Mutua Basket Torino)
 12. Марко Миловановиќ (Cremona Basket)
 13. Андреј Митревски (Феникс 2010)
 14. Стојан Ѓуроски (ALM Évreux Basket)
 15. Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)
 16. Филип Бакоч (Еуро Никел 2005)
 17. Бојан Крстевски (МЗТ Скопје Аеродром)
 18. Јетмир Зеќири (Пелистер)
 19. Шејн Витингтон (Real Betis)
 20. Кирил Николовски (Работнички)
 21. Љубомир Младеновски (Работнички)
 22. Бојан Трајковски (Кожув)
 23. Виктор Ефремовски (Работнички)
 24. Теодор Симиќ (Barcelona)

Стручен штаб
Александар Тодоров - селектор
Ѓорѓи Кочов - асистент
Горан Самарџиев - асистент
Никола Василев - асистент
Никола Велев - скаут
Ерен Хангун - кондициски тренер
Ненад Поповски - физиотерапевт
Михајло Маноилов - физиотерапевт
Слободан Николиќ - доктор