28.11.2019

ПОЗНАТ ГРАДОТ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ КВАЛИФИКАЦИСКИ НАТПРЕВАР НА ГОСТИНСКИ ТЕРЕН: Одиме во Перм да ја изненадиме Русија

По одлуката на Руската федерација, стана јасно дека квалификациите за Евробаскетот 2021 година ќе ги почнеме на Урал...

 

Градот Перм ќе биде во улога на домаќин на квалификацискиот натпревар за пласман на Евробаскетот 2021 година, во кој селекцијата на Русија ќе го пречека нашиот сениорски национален тим.

Вака гласи одлуката на раководството на руската кошаркарска федерација за дуелот кој е закажан за 23. февруари, наредната 2020 година.

Во информацијата за медиумите од РФБ велат дека летоска Перм се покажал како одличен организатор на „Купот на мирот“, кој беше дел од подготовките на „зборнаја“ за Светскиот Куп, и каде  беа совладани селекциите на Кина и на Финска.

Па оттука во руската федерација се надеваат дека Перм и Универзалниот спортски дворец „Молот“ (со капацитет од 7.000 седишта) е нивната „добитна комбинација“, и дека нема потреба за промена на „домаќинството“ за дуелот со Македонија.

„Црвено-жолтите“ ќе го започнат квалификацискиот циклус три дена порано, на 20. февруари, со дуелот против репрезентацијата на Естонија. А во тој февруарски „прозорец на ФИБА, не чека и мечот со топ фаворитот во групата „Б“.

Инаку 41. по ред Европско првенство во машка конкуренција ќе се одржи во периодот од 17. август до 3. септември, 2021 година во Прага (Чешка), Тбилиси (Грузија), Милано (Италија), Келн/Берлин (Германија).

Во квалификациите учествуваат 32. национални тимови кои треба да поминат три „прозорци“ на ФИБА. Освен февруарскиот, во 2020 година на распоредот е оној во ноември, додека квалификациите ќе бидат затворени во февруари, 2021 година.

Покрај нашата и селекцијата на Русија, во нашата група се уште и селекциите на Естонија и Италија.

Првопласираните три селекции во оваа, и останатите седум квалификациски групи ќе обезбедат пласман на Евробаскетот 2021.