Познати се групите во ФИБА Лигата на Шампионите - КФСМ
15.07.2020

На посебна церемонија во Мие, беа формирани четирите групи во првата фаза од елитното натпреварување

Познати се групите во ФИБА Лигата на Шампионите

Во оној прв дел од најквалитетното натпреварување на ФИБА, вкупно 32. екипи ќе бидат поделени во четири групи (по осум екипи). Ќе играат според „раунд-робин“ системот, секој со секого во 14.кола, по што првопласираните четири екипи од секоја група продолжуваат во плеј-оф натпреварите.

Стартот на Лигата на шампионите е предвиден за 13.октомври.

Нешто порано, ќе се одиграат и двете квалификациски кола. Учествуваат вкупно 16. екипи кои ќе се борат за четири места кои водат во оној регуларен-групен дел од ова натпреварување во кое за шампионот ФИБА предвиде награда од милион евра.

Првото квалификациско коло е предвидено за 15, односно 18. септември, додека второто ќе се игра на 22, односно на 25. септември.

ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ – СЕЗОНА 2020/21

Група А: Динамо Сасари (ИТА), Галатасарај (ТУР),Тенерифе (ШПА), Перистери (ГРЦ), Ритас Вилнус (ЛТВ), Стразбур (ФРА), ВЕФ Рига (ЛЕТ), Победник (Хапоел Тел Авив/Бакен Беарс/Монс-/Анвил Влоцлавек)

Група Б: Сарагоса (ШПА), Нимбурк (ЧЕШ), Фалко Шомбатели (УНГ), Дижон (ФРА), Нижњи Новгород (РУС), Старт Лублин (ПОЛ), Тофаш Бурса (ТУР), Победник (Ираклис-Керавнос/Дњипро-Гронинген)

Група Ц: Дарушафака (ТУР), Остенде (БЕЛ), Хапоел Ерусалим (ИЗР), Бриндизи (ИТА), Лимож (ФРА), Сан Пабло Бургос (ШПА), Турк Телеком (ТУР), Победник (Игокеа-Клуж-Напока/Спортинг-Фрибург Олимпик)

Група Д: АЕК (ГРЦ), Бросе Бамберг (ГЕР), Шоле (ФРА), Фортитудо Болоња (ИТА), Хапоел Холон (ИЗР), Пинар Каршијака (ТУР), Билбао (ШПА), Победник (Балкан Ботевград-Цмоки Минск/Лондон Лионс-Нептунас Клаипеда)

Квалификациска рунда 1

Натпревар 1: Игокеа (БиХ) - Клуж Напока (РОМ)

Натпревар 2: Балкан Ботевград (БУГ) - Цмоки-Минск (БЛР)

Натпревар 3: Ираклис (ГРЦ) - Керавнос (КИП)

Натпревар 4: Хапоел Тел Авив (ИЗР) - Бакен Беарс (ДЕН)

Натпревар 5: Лондон Лионс (ВБР) – Нептунас (ЛИТ)

Натпревар 6: Монс (БЕЛ) - Анвил Влоцлавек (ПОЛ)

Натпревар 7: Дњипро (УКР) - Гронинген (ХОЛ)

Натпревар 8: Спортинг (ПОР) - Фрибург Олимпик (ШВА)