18.08.2021

Словачка беше подобра на затворањето на турнирот (88:72), но имаме најдобра кош-разлика во групата „Ф“, и го одбранивме бројот 1

ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА СК 2023: Со пораз до прво место, и квалификации за Светскиот Куп во 2023

На последниот натпревар на турнирот во Скопје, дел од „Ф“ претквалификациската група за пласман на Светскиот Куп 2023, Македонија и Словачка го одиграа најефикасниот меч на турнирот. Словачка, победи,заслужено,но имавме доволна залиха да го одбраниме првото место во оваа конкуренција кое води кон планираната цел - настап во квалификациите за Светскиот куп во 2023 година

МАКЕДОНИЈА – СЛОВАЧКА           72:88

Израмнето се играше во првата четвртина иако во тие десет минути имаше само два нерешени резултати. Прво (2:2) нешто подоцна (13:13). Словачка имаше плус 4, исто така во два наврати. Во првиот водство од (9:5), а на крајот на првиот период и (17:13).

На нецели три минути од втората четвртина, Македонија беше селекцијата која имаше позитива од четири поени. По положувањето на Вајли, и серијата (10-2), водевме со (23:19).

По тајм-аутот на Словачка, и поените на Крстевски имавме највисока предност (26:21). Ја одржувавме се до последната минута од првото полувреме во кое противникот со девет поени по ред, го презема водството. На полувремето водеше со највисоки, за нив (38:32).  

Дваесет минути во кои Вајли даде десет поени, но и се пожали на повреда по еден судир со противнички играч. Крстевски реализираше седум, а Николов шест (даде две од нашите четири тројки, од 12.обиди).

Имавме дефицит во скокот, Словачка оствари девет скока повеќе од нас (24 спрема 15). Но и проблеми во одбрана против „џинот“ Фушек, кој реализира дури 13.поени.

Останаа проблемите, дури станаа и поголеми во третиот дел од последнипт натпревар на турнирот во Скопје. Им дозволивме на Словаците да се разиграат во нападот. Прво со серија од (10-0), да поведат со посакуваната за нив, разлика (48:32). Водство кое и го одржуваа во најголем дел од третата четвртина која ја завршивме со слична негатива (51:66).

Во таков, непосакуван ритам продолживме и во четвртината во која падна конечната  одлука кои две од трите селекции од групата „Ф“ ќе играат квалификации за Светскиот Куп 2023.

По завршувањето на овој натпревар, станаа јасни и последните две селекции кои ќе играат во квалификациите за Мундобаскетот во 2023 година.  

Пласман во квалификациите веќе обезбедија селекциите на Летонија и Белорусија кои се дел од групата „Д“. Од групата „Ц“ добитна комбинација имаат Португалија и Шведска, а од групата „Е“, Црна Гора и Исланд.

ПОБЕДНИЦИ НА ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СК 2023

Португалија

Шведска

Летонија

Белорусија

Црна Гора

Исланд

Македонија

Словачка

РЕЗУЛТАТИ

Македонија – Швајцарија        62:67

Швајцарија – Словачка  56:64

Словачка – Македонија 47:69

Швајцарија – Македонија        61:67

Словачка – Швајцарија  60:65

Македонија – Словачка 72:88

ТАБЕЛА

1.Македонија        4          2          2          270:263        6

2.Словачка  4          2          2          259:262        6

3.Швајцарија         4          2          2          249:253        6