09.08.2017

Против Швајцарија почнува разигрувањето за пласман

Победата во последниот натпревар од групната фаза на нашите јуниорки им ја донесе соодветната селекција на Швајцарија како противник во разигрувањето за конечен пласман на Европското првенство (Дивизија Б). Избраничките на Анета Глигорова забележаа четири порази и една победа, против Молдавија, со што се стационираа на петтата позиција во групата Д. Тоа значи борба за пласман од 17. до 24. место (борба за опстанок во Б дивизија) против шестопласираната селекција во групата Ц - Швајцарија.

Учесниците во финалниот натпревар добиваат промоција во дивизија А како и третопласираната селекција додека 24. селекција наредната година ќе се натпреварува во Ц дивизија.

МАКЕДОНИЈА - Молдавија 134-47 (37-15, 24-14, 24-8, 39-10)

СТРЕЛЦИ
Белеска (9поени), Андонова (13), Митрева (12), Лалкова (4), Шеќероска (11), Стојанова (4), Кузмановска (7), Петрушевска (20), Серафимоска (11), Стоева (8), Спировска (21)