30.04.2022

Гевгеличани славеа на гостувањето во Кисела Вода против Навико Академија ФМП со (74:68)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ - 4. КОЛО ПЛЕЈ-АУТ: Кожув се поблиску до опстанокот

Во првиот натпревар од 4. коло од Плеј-аут лигата, кошаркарите на Кожув стигнаа до успех на гостувањето во Скопје. И му го нанесоа четвртиот пораз по ред на навико Академија ФМП во вториот дел од сезоната во кој се вборат за опстанок во друштвото на најдобрите. .

НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП – КОЖУВ            68:74

Иако во најголем дел од средбата во „Независна Македонија“ домашната екипа имаше постојана предност, сепак, по три одиграни четвртини резултатот беше нерешен (50:50).

А по три и пол минути игра од последниот период, гостите од Гевгелија дури и го преземаа водството. Поведоа со (59:56), и најавија дека се подготвени да остварат победа со која ќе бидат уште еден чекор поблиску до опстанокот во друштвото на најдобрите екипи.

И не се задоволија со тоа, затоа што веќе во наредниот напад, гостите дојдоа до уште повисоки (62:56).

Откако го преземаа водството гевгеличани немаа намера да го препуштат. По поените на искусниот Штерјов, имаа сличен плус 5 (69:64) на 03:36 минути пред крајот на мечот, кога тренерот на домашната екипа, Никола Божиновски повика уште еден тајм-аут.

Двојаковски намали на (68:71), но не ги погоди и двете слобдни флања за уште пониска негатива. Казни веднаш, на спротивната страна, Унрух кој положи за (73:68) за Кожув на само 36 секунди до крајот. Недостижни з авидно изменатиот соства од Кисела Вода кој го запиша и четвртиот минус во доигрувањето за опстанок во Првата лига.

Воедно, за нив ова беше и десеттата победа во првенството, со која скоро е поизвесно, се блиску до целта, и догодина да бидат дел од елитното друштво.

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

ТАБЕЛА: Навико Академија ФМП 14-12, Работнички 11-14, Кожув 10-16. Куманово 2009 9-16, Ангели 4-21, МЗТ Скопје Уни Банка 3-22;