01.05.2022

Еуро Никел 2005 немаше шанси за успех во Битола, убедливи (100:83) за лидерот на табелата

ПРВА ЛИГА-МАЖИ - 4. КОЛО СУПЕРЛИГА: „Пелистерци“ им се вратија на „стотките“

Кошаркарите на Пелистер направија уште едeн чекор напред кон освојувањето на првото место на табелата во Суперлигата кое носи најголеми привилегии во плеј-офот.

Во еден ран, неделеn термин во салата „Боро Чурлевски“ во Битола, беа многу подобри од третопласираниот Еуро Никел 2005

ПЕЛИСТЕР – ЕУРО НИКЕЛ 2005           100:83

Феноменална прва четвртина одиграа „зелено-белите“ против кавадаречкиот суперлигаш. За десет минути реализираа дури 33. поени, примија само 18. И тука некаде беше означен патот кон новиот успех за битолчани. По подолго време му се вратија на оној стар, пред се, ефикасeн стил на игра, кој е тежок да се брани, па и за искусни тимови каков што несомнено има Еуро Никел 2005.

До полувремето таа разлика Пелистер ја направи да изгледа недостижна за противникот. Водеше домашната екипа со (57:36).

Па она второ полувреме протекна во обидите на гостите од Кавадарци таа разлика да ја сведат на пристојна. Навистина ги добија и двете четвртини, но остана впечатокот дека Пелистер и без помошта на Хотон, и вистинска распределба на минутите на долгиот ростер, е подготвен за она трето ниво на натпреварите – доигрувањето за шампионската титула.

По 26. одиграни натпревари, битолчани се на скор (23-3), Еуро Никел 2005 пак го запиша десеттиот пораз.

СУПЕРЛИГА – РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

Пелистер – Еуро Никел 2005   100:83

18.00: МЗТ Скопје Аеродром – Гостивар

Голема сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

19.00: ТФТ – Феникс 2010

Сала на СРЦ „Кале“ – Скопје

ТАБЕЛА: Пелистер 23-3, МЗТ Скопје Аеродром 21-4, Еуро Никел 2005 16-10, Гостивар 14-11, ТФТ 14-11, Феникс 2010 13-12;