17.05.2022

По киксот во минатото коло против Еуро Никел 2005, „црно-белите“ го „поправија впечатокот“ на гостински терен, против Феникс 2010 (76:58).

ПРВА ЛИГА-МАЖИ – 9. КОЛО СУПЕРЛИГА: ТФТ не се откажува од третото место на табелата

Освојувачот на Купот на Македонија сака да биде дел од четирите екипи кои ќе одлучуваат која од нив ќе го освои и шампионскиот трофеј. По киксот на домашен терен во минатото коло против Еуро Никел 2005, „црно-белите“ го „поправија впечатокот“ на гостински терен, против екипата на Феникс 2010.

ФЕНИКС 2010 – ТФТ        58:76

По израмнетата игра во првата четвртина, која гостите ја добија со миимални (17:15), фаворитот на овој натпревар делуваше доминантно во втората. Доста поефикасно почнаа да делуваат избраниците на тренерот Боро Смилковски, против петорката која во овој момент ја има дебитантот во друштвото на најдобрите.

За ТФТ практично погодуваа сите кои влегуваа во игра (исклучок Аргировски). Девет играчи во „црно-бела“ комбиннација го пронајдоа патот до противничкиот кош. Меѓу нив и довчерашниот „фениксовец“ Двејн Морган.

Тоа беше видливо и на резултатот, веќе на полувремето, гостите имаа сосема солидна предност (46:32).

Но се изгледаше малку поинаку на почетокот на второто полувреме. Со стартна серија од (9-0), домашниот тим се доближи на само пет поени негатива, (41:46). За нецели седум минути игра во третиот дел ТФТ, даде само три поени, но имаше идентичен плус (49:44).

Домаќините не се откаажаа да го достигнат водството на противникот.

И успеаја во таа намера избраниците на тренерот Денис Дервишевиќ. Макар тоа било во средината на последната делница. Поточно во 34.минута имаа егал (56:56). И тука некаде „се загубија“ младите кошаркари на Феникс 2010. Му дозволија на противникот да направи победничка серија (18-2) за недостижни (74:58) и добитни за ТФТ. И два бода кои ги носат кон плеј-офот.

Сала „Јасмин“ – Кавадарци

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 26-4, Пелистер 25-5, ТФТ 17-14, Гостивар 17-13, Еуро Никел 2005 17-13, Феникс 2010 14-17;