18.05.2024

Во првиот натпревар од серијата кој ќе го детерминира патникот за Европа, и за АБА 2 лигата, Работнички подобар од ТФТ Моцарт (85:74)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ – ПЛЕЈ-ОФ – РАЗИГРУВАЊЕ ЗА 3.МЕСТО: Почетна предност за Работнички

Непосредно пред стартот на финалната серија на плеј-офот, почна и разигрувањето за третото место во конечниот изглед на табелата во Првата лига-мажи, битно за „излез“ во европските натпреварувања, вклучително и регионалната АБА 2 лига за наредната натпреварувачка сезона. А во првиот меч од серијата “подобар во три натпревар“, Работнички го совлада ТФТ Моцарт.и го освои првиот поен во серијата.

РАБОТНИЧКИ – ТФТ МОЦАРТ  85:74 (1-0)

Извесно, и двете екипи се „борат“ да ги пронајдат оние последни мотиви за играње во оваа сезона особено по поразите во полуфиналните серии.

Оттука беше евидентирана и не баш ефикасна игра во првото полувреме во кое на крајот, предноста ја имаше условно земено „гостинската“ екипа – онаа на ТФТ Моцарт, која по 20.минути игра, водеше со (42:35).

Минути во кои Зафиров беше прв стрелец на двете стани од игралиштето, реализираше 10.поени, а еден повеќе од него даде Вертц, додека на другата страна, Декоузи застана на девет поени, а Ѓуроски, Ефремоски и Рикиќ  го следеа со по шест.

Но третиот дел од играта му припадна на Работнички, екипа која во шест минути направи, парцијално (20-6), за да го врати водството на своја страна, и тоа сосема солидно, (55:48). Така односно слично беше и на крајот на периодот број 3, (65:57).

„Бело-црвените“ имаа подобар почеток и на последната четвртина за четири минути направија (10-4), овојпат доволно да се одвојат на највисоки, (75:61) и да ја најават првата победа во ова разигрување.

Петмина играчи на Работнички завршија со десет или повеќе реализации. Рикиќ се врати на дабл-дабл ефектите, имаше 17.поени и 13.скока, Ѓуроски реализираше 16, Декоузи и Ефремоски по 15, а Трајс уште 12 (и девет додавања).

Во екипата на ТФТ Моцарт, поентерски се одвоија Верц, со 20.поени, додека по 13. уфрлија Ташовски и Зафиров.