17.12.2023

Со доминантно второ полувреме, кавадарчани стигнаа до убедлива победа над Навико Академија ФМП, (94:77)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Еуро Никел 2005 не го дава второто место

Едно одлично одиграно полувреме, она второто им беше потребно на кошаркарите на Еуро Ниел 2005 да го скршат отпоротов на Навико Академија ФМП.

ЕУРО НИКЕЛ 2005 – НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП   94:77

Доста изедначено се играше во она првото во кое кавадарчани водеа, но не и со некоја поголема разлика. На полувремето беше (56:52).

Нерешено беше и таму некаде до 23.минута (62?.62), пред да тргне онаа решавачка серија на домашната екипа. Направија кавадарчани серија од десет поени по ред, за да имаат двоцифрени, (72:62). Имаа и уште повисоки (78:65), за тој трет дел од играта го затворат со нешто пониски (78:67).

Во првите три минути од четврттата четвртина со нова серија од (8-2), се одвоија на (86:69) и практично го решија прашањето околу конечниот победник.

Уште еднаш доста колективен пристап имаше екипата која ја предводи Атанас Манев. А четири стартери имаа двоцифрен број на поени, иако и ветеранот Соколов беше блиску (имаше девет поени) но и играше најмалку.

Со 23. поени, офанзивата ја предводеше Смит МекСвејн, Глигоријевиќ даде 18 (имаше и 11 скока), дабл-дабл од 15.поени и 10 асистенции имаше Дубински, додека на Врањеш му недостасуваше само еден скок за двоен ефект (14.поени и 9.скока), дополнети со 5.асистенции.

Во составот на Навико Академија ФМП, Огундиран беше стрелец на 21.поен, Брукс на 19, а Петровски додаде уште 16.

За Еуро Никел 2005 ова е деветта победа во 12.одиграни мечеви, со која ја задржа делбата на втората позиција на табелата, додека па Навико Академија ФМП сега е на ефект од две победи и десет порази.

МЗТ Скопје Аеродром – Кожув           79:65

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 23, Пелистер 21, Еуро Никел 2005 21, Работнички 18, Чаир 2030 18 (-1), ТФТ Моцарт 18, Феникс 2010 17 (-1), Гостивар 16, Кожув 15, Вардар 15, Охрид 14, Навико Академија ФМП 14;