17.12.2022

Само во првиот период беше егал-резултат во салата„Младост“, на крајот убедливи (100:83) за Гостивар против Кожув

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Гостиварци не се откажуваат од врвот, за потврда, испорачаа сто поени

Саботната програма во Првата лига, ја продолжија екипите на Гостивар и на Кожув. По изедначената прва четвртина, во втората, гостиварци ја преземаа контролата на играта и над резултатот, и стигнаа до планираниот триумф против гевгеличани.

ГОСТИВАР – КОЖУВ         100:83

Првата четвртина им припадна на гостите од Гевеглија, ја добија со минимални (17:16). Но многу работи беа променети во онаа следната. Гостиварци заиграа многу подобро, особено во нападот. Од минималната негатива за кратко време ја претворија во сосема солидни (43:30) како што беше резултатот по 20.минути од играта во салата „Младост“ во Гостивар.

Рамноправно се играше и во најголем дел од второто полуреме, посебно тоа се однесува за третиот период. Во кој гостиварци ја одржуваа таа двоцифрена позитива. Во „режија“ на троецот Вучковиќ-Пипкинс-Корсантија, кои по само 25.минути, веќе беа „двоцифрени“, а Гостивар имаше високи (61:44).

Во отсуство на првиот стрелец во лигата, Мајрон Гордон, улогата на поентери во Кожув, донекаде, се разбира, ја преземаа Јузбашиќ и Ризвиќ. Но Гостивар го зголеми водството, на истекот на третата четвртина домаќините водеа и со (72:54).

На крајот, Пипкинс беше најефикасниот играч на мечот со 25.поени. Вучковиќ даде 19, Корсантија имаше дабл-дабл ефект од 13.поени и 12.скока, Митевски додаде 14, а Маслинко уште 10. поени за Гостивар кој стигна до осмата победа во десет натпревари. Ризвиќ реализираше 24, Колев се истакна со 14, а Јузбашиќ остана на 12, поени за Кожув, кој останува на три победи.

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 10.КОЛО

РАБОТНИЧКИ – ЕУРО НИКЕЛ 2005     (во тек)

СТРУМИЦА 2022 – КУМАНОВО 2009 (во тек)

НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП – ЧАИР 2030     (во тек)

ПРЕТХОДНО ОДИГРАНО:

ТФТ – ПЕЛИСТЕР   95:90

19.ДЕКЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК)

18.00: МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – ФЕНИКС 2010

Голема сала СЦ „Јане Сандански“ - Скопје

ТАБЕЛА: Пелистер 18, Гостивар 18, МЗТ Скопје Аеродром 17 (-1), ТФТ 16, Работнички 14 (-1), Феникс 14 (-1), Еуро Никел 2005 15 (-1), Кожув 13, Навико Акaдемија 12 (-1), Куманово 2009 11 (-1), Струмица 2022 10 (-1), Чаир 2030 10 (-1);