06.04.2024

Решението околу победникот на делот во СРЦ „Кале“ дојде дури во последната минути, конечни (84:80) за подоброрангираниот тим

ПРВА ЛИГА-МАЖИ-ПЛЕЈ-ОФ: Работнички го „отвори“ плеј-офот со тешка победа над Феникс 2010

Интересен и максимално возбудлив натпревар одиграа екипите на Работнички и Феникс 2010. Прв од четвртфиналната серија на локалните скопски ривали, во кој на крајот се радуваа кошаркарите од „Градски парк“, за водство (1-0) во серијата.

РАБОТНИЧКИ – ФЕНИКС 2010 84:80 (1-0)

По изедначената прва четвртина, која му припадна на домашниот тим, но со минимални (21:19), „црвено-белите“ беа тие кои беа подобар ривал во втората. Направија убава предност од полувремето кошаркарите на Работнички.

По 20.минути имаа позитива од 12.поени, (49:37).

Но по одморот, малку поинаква слика на теренот во СРЦ „Кале“. Кошаркарите на Феникс 2010 успеаја во настојувањата да ја достигнат таа висока негатива. И во десет минути „симнаа“ девет поени од истата.

Стартот на последниот период двете екипи го дочекаа со резултат (62:59) во корист на екипата која важеше како фаворит пред почеток на оваа четвртфинална серија.

Во тие три четвртини од четвртфиналето, Работнички реализираше дури 12.тројки (Трајс и Декоузи  седум од нив), но изненадувачки, Феникс 2010 имаше поголем број на скокови, што до некаде и ја донесе рамнотежата и во резултатот.

Рамнотежа имаше и во првите пет минути од последната делница од натпреварот. Работнички имаше плус од четири поени (74:70). Истото „растојание“ беше и две минути подоцна (76:72).

Многу важна тројка, (петта за него) даде Трајс, кој донесе уште повисоки (79:72) во корист на домашната екипа.  Но во наредните два напада, две реализации за Феникс 2010, и ново доближување, сега на -3 (76:79) и 90 секунди за одлука, кој ќе биде победник.

Во финалната минута, гостите дојдоа и до уште пониски (80:82). Но Трајс беше мирен од линијата за слободни фрлања, и покачи на (84:80). Уште еднаш во оваа сезона, Рикиќ направи дабл-дабл, овојпат изразен со реализација на 16.поени и 14.скока (плус три асистенции), Трајс го дополни со 18. поени (но и шест скока и исто толку асистенции), а двоцифрен број на поени – 13, за домашната екипа дојдоа од Декоузи.

Кај Феникс 2010, Џонс даде 14.поени, Трајковски и Метјус имаа по 13, а Рис и Дениел дополнија со по 12.поени.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ - ПЛЕЈ-ОФ

ЧЕТВРТФИНАЛЕ - ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Работнички – Феникс 2010       84:80 (1-0)

Пелистер - Еуро Никел 2005    (во тек)

МЗТ Скопје Аеродром – Гостивар      87:68 (1-0)

21.00: Чаир 2030 – ТФТ Моцарт

Сала „Шабан Трстена“ – Скопје

*Сите серии во плеј-офот, се играат според принципот: „подобар од пет натпревари“ и системот „2-2-1“