21.05.2024

Во вториот меч, оној за конечен пласман, „црвено-белите“ беа подобри од својот „сосед“ од СРЦ „Кале“, победија со (96:68)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ-ПЛЕЈ-ОФ: Третото место за Работнички

Кошаркарите на Работнички ја завршија натпреварувачката сезона 2023/2024 како третопласирани во крајниот поредок, откако и во вториот натпревар од плеј-офот, беа подобри од екипата на ТФТ Моцарт.

ТФТ МОЦАРТ – РАБОТНИЧКИ  68:96 (0-2)

Првиот период од мечот во СРЦ „Кале“ беше и најизедначениот, а на истекот на десет минути, „гостите“ имаа минимална предност (18:17).

Но Работнички се покажа како подобар состав и во наредните две, во кои се стекна со голема предност.

На крајот од третата четвртина, најтрофејниот македонски кошаркарски клуб водеше со (66:51). Само како потврда на подобрата игра во текот на тие 30.минути.

Предноста на Работнички се покажа како сосема доволна за да ја одбранат во оние десет кои беа и последните за двете екипи во оваа сезона.

Ѓуроски реализираше 22.поени, Трајс и Шошкиќ по 13, а Ефремовски имаше уште 12. поени за Работнички, додека кај ТФТ Моцарт, Верц заврши со 14.реализации, Хаутон имаше двоен ефект од 13.поени и 11. скока, Калхун и Ташовски додадоа по 12.поени.