31.10.2022

Навико Академија ФМП во моментов не е противник по мерка, убедливи (77:58) за МЗТ Скопје Аеродром

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Полека но сигурно, шампионот оди кон врвот

Да не беше последниот период, во кој играа резервистите, триумфот на првакот ќе беше многу поубедлив...

МЗТ Скопје Аеродром - Навико Академија ФМП          77:58

Планирана победа на бранителот на титулата по напорите кои со себе ги донесе гостувањето во Љубљана како дел од обврските во АБА лигата.

Во овој момент, Навико Академија ФМП не е рамноправен ривал за МЗТ Скопје Аеродорм.

Го потврдија и случувањата на теренот во СЦ „Јане Сандански“ во последниот меч од 4. првенствено коло.

„Мелтаците делуваа согурно особено во одбраната, која во првите 20.минути му допушти на противникот реализација на само 24.поени. На другата страна, „сино-белите“ имаа 41, за веќе убедливи (41:25).

Потврдата, онаа дефинитивната за конечниот победник, ако воопшто и имаше дилеми, стигна во третиот период во кој МЗТ Скопје Аеродорм парцијално направи (24:10), за големи, недостижни (65:34).

Во оној последниот, играчите со мал број на минути во нозете дозволија противникот да ја сведе на далеку поподнослива. Дури и да го добие тој квартал со двојно поголеми (24:12).

Тренерот Александар Петровиќ реши да ги одмори стартерите како Мичовиќ и Кефи, а Војдан Стојановски пак воопшто не беше ни во записникот на овој натпревар по кој „аеродромци“ се на скор (3-1) и на чекор до лидерот Гостивар кој е без пораз.

РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

Кожув – Чаир 2030          99:83

Пелистер – Струмица 2022       114:101

Феникс 2010 – Куманово 2009            89:66

ТФТ – Еуро Никел 2005  87:70

Гостивар – Работнички   87:76

TАБЕЛА: Гостивар 8, МЗТ Скопје Аеродром 7, Феникс 2010 7, Еуро Никел 2005 6, ТФТ 6, Чаир 2030 6, Кожув 6, Kуманово 2009 5, Струмица 2022 5, Навико Академија ФМП 5, Работнички 4;