09.10.2022

И тоа на гостински терен, против Куманово (87:79), за момент за историјата во краткиот период на постоење

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Прва прволигашка победа за Чаир 2030

Одлично прво полувреме имаа гостите од Чаир... Тоа избраниците на тренерот Eрхан Рамадан го претворија во прв, за нив историски триумф како дел од Првата лига-мажи.

КУМАНОВО 2009 – ЧАИР 203  79:87

Сосема израмнета прва четвртина од премиерниот дуел во Куманово. Двете екипи си поделија по 23.поени.

Но, добрата, и ефикасна  игра, гостите од Скопје ја продолжија и во вториот период од гостувањето во Куманово. А во 16.минута, по поентирањето на Александровски, Чаир 2030 изгради и највисоки (40:28).

Сепак, во последните четири минути од првото полувреме, кумановци „симнаа“ добар дел од двоцифрената негатива. На полувреме имаа прифатлив минус од шест поени (38:44).

Одлично полувреме имаше Дарил Стротер кој реализираше 15.поени за гостинската екипа, во која Јусуф даде осум, а Александровски уште шест поени.

Во домашната, Јузбашиќ прв стигна до двоцифрен број на поени – даде десет.

Во продолжението, кумановци стигнаа до израмнување, по двете врзани тројки беше (44:44). Но жилавите гостински кошаркари го одбија тој напад. Брзо се одвоија на (59:52), а некоја минута подоцна, одново имаа двоцифрен плус. Сега од (65:54), во 27.минута, за до крајот на третиот период Куманово 2009 одново да ја направи негативата едноцифрена, (62:69).

Но тоа беше се од нив на премиерниот меч во новата сезона во кој Чаир 2030 иако влезе во проблеми со личните грешки, пред се поради кратката ротација, издржа, и успеа екипата од Чаир да дојде до особено важен триумф. За нив прв како прволигаши, кој, извесно, долго ќе го паметат.

Од 17.часот се игра и последниот натпревар од уводното коло на новиот шампионат. Во СРЦ „Кале“, Работнички го пречекува Феникс 2010.