11.03.2023

На „црвено-белите“ им беа потребни две добри четвртини за да стигнат до планираниот успех против Навико Академија ФМП (90:77)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Работнички рутинерски преку „лавовите“ од Кисела Вода

Многу работи беа појасни по крајот на првото полувреме во кое гостите стигнат до двоцифрен плус, кој го добранија во продолжението од играта.

НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП – РАБОТНИЧКИ           77:90

Кошаркарите на Работнички го пронајдоа патот до победата на гостувањето во Кисела Вода. Имаа одлична втора четвртина, десет минути во кои почетното водство реализирано во првата (23:20) го „подигнаа“ на двоцифрени (48:37).

Иако пред себе двете екипи има уште цело едно полувреме, Навико Академија ФМП не успеа да најде решенија како да се врати по тој двоцифрен минус. Се обидуваа домашните кошаркари, но вечерва Работнички имаше неколку поентерски расположени кошаркари, кои знаеја да ја одбранат таа не баш мала разлика, и да стигнат до деветтиот триумф по 17 одиграни натпревари.

Одлично функционираше странскиот „трилинг“ на „црвено-белите“, Малешевиќ реализираше 24. поени Џелетовиќ додаде 19, Нотиџ 18, а младиот Шошкиќ уште 11. реализации.

На другата страна пак поентерски, веќе и вообичаено, се Смит Мексвејн кој постигна 17 Бјелиќ кој имаше 13, а „десетката“ на „фати“ и Настовски. Премалку да му се парира на Работнички, и да се побегне еден чекор понапред во трката за опстанок во друштвото на најдобрите.

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 17. КОЛО

Еуро Никел 2005 – Феникс 2010         (во тек)

Сала „Шабан Трстена“ – Скопје

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 30 (-1), Пелистер 29 (-1), Еуро Никел 2005 28, Гостивар 28, ТФТ Mozzart 27 (-1), Феникс 2010 27, Работнички 26, Кожув 22 (-1), Куманово 2009 20 (-1), Чаир 2030 19 (-1), Навико Академија ФМП 20, Струмица 2022 19;