06.03.2023

Тоа како малку да го „подналути“тимот од Аеродром, кој заигра сериозно во вториот дел и победи во „Парк“ (88:63)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Струмичани му се заканија на шампионот, само еднаш...

Само една вистинска закана испрати последнопласираната екипа на онаа која е на првата. Во периодот од 16 до 20 минута, кога негативата од 16 поени ја намали на достижни четири...

СТРУМИЦА 2022 - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ           63:88

Но ништо и повеќе од тоа не успеа да направи „фенерџијата“ во лигата, кој јасно е, своја шанса за победа и „бгество“ од последното место ќе побара на некој друг натпревар.

Не и на овој против актуелниот освојувач на Купот во оваа и шампион од ланската сезона.

МЗТ Скопје Аеродром имаше високи (44.27) после нешто повеќе од 15 минути од играта, кога Струмица 2022 ги одигра своите најдобри, нецели пет минути.

Оние во кои направија серија од (12-0), со која му се приближија на фаворитот, на достижни (39:44), пред серијата, со своите први поени, не ја прекине Кук, и постави (46:39).

Интерсне податок, во тоа прво полувреме, резервниот тим од Аеродром имаше постигнато повеќе од оној стартниот. Играчите од клупата забележеаа 27, а стартерите (браќата Стојановски, Миќовиќ, Абу и Кук) „само“ 19.

И на крајот, распределбата на поените во гостински тотим не беше поинаква. Кенадре Кук беше убедливо најдобриот стрелец, на 29 поени за МЗТ Скопје Аеродром, а Крстевски, кој исто така почна од клупата, дополни со 14, и беа единствените со двоцифрен број на дадени поени за „сино-белите“ од Скопје.

Кај оние од Струмица, 15 уфрли Крстајиќ, 11 беа дело на Обиквели, а уште десет додаде Димитриев.

Струмица 2022 - МЗТ Скопје Аеродром

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 30, Пелистер 29, ТФТ Mozzart 27, Феникс 2010 26, Гостивар 26, Еуро Никел 2005 24, Работнички 24, Кожув 22, Куманово 2009 20, Чаир 2030 19, Навико Академија ФМП 19, Струмица 2022 18;