04.02.2023

„Црно-белите“ славеа со убедливи (91:77), а слична беше и победата на кавадарчани против Чаир 2030 (80:66)

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: ТФТ и Еуро Никел 2005 се изедначија со Гостивар, на делба на третото место

Мошне возбудлива ќе биде трката за првите позиции на табелата во Првата лига по ова некомплетно 14 коло. Ја направија победите, и тоа убедиви на ТФТ во дуелот против директниот конкурент за 3. место на табелата, екипата на Гостивар, како и очекуваниот триумф на Еуро Никел 2005 во дуелот со новакот во прволигашката конкуренција – Чаир 2030.

Поблиску до осматата позиција, односно до плеј-офот е и Кожув, кој без особени проблеми го совлада Куманово 2009.

ТФТ – ГОСТИВАР   91:77

По нерешените (17:17), кошаркарите на ТФТ направија мини серија од (5-1) доволна да дојдат до водство (22:18) на крајот на првата четвртина. Дополнителен импулс за „црно-белите“ да продолжат уште поефикасно, и веќе по три минути од втората четвртина да се одвојат на сосема солидни (30:21). Но не се задоволија со тоа водство, „црно-белите“ пиристинаа уште повеќе во нападот. По тројката на Костоски стигнаа и до (43:29), а имаа и (48:36). А по 20.минути и (52:37).

Таквиот однос на силите остана до почетокот на второто полувреме, а потоа домашниот тим постепено почна да ја зголемува разликата, до највисоките (78:53), како што беше резучлтатот во првата минута од последната четвртина.

Ташовски со 17 поени беше прв стрелец кај ТФТ Моцарт, Бишоп додаде 16, а Костоски 14.

Кај Гостивар, Пипкинс и Корсантија постигнаа по 13 поени со тоа што Грузиецот дојде до дабл-дабл скор отккао додаде уште 13 скока.

Двете екипи се израмнети на табелата (ефект 9-5), колку што има и Еуро Никел, а утре може да им се приклучи и Феникс 2010 ако ја совлада Струмица 2022.

КОЖУВ – КУМАНОВО 2009       94:76

Висока позитива за кратко време реализираа кошаркарите на Кожув, во воведните минути од средбата поведоа со 15 поени (27:12). А уште во првата четвртина комплетната петорка се запиша во листата на стрелците. А погодуваа и Јузбашиќ и Стојановски кои добија шанса од клупата.

По десет минути, екипата од Гевгелија имаше уште повисоки (29:12). И играше многу порелаксирано во продолжението во кое преку Гордон и Братож, доста рутинерски ја одржуваше високата позитива. По 16 поен на најдобриот стрелец во лигата, Кожув имаше и водство од (50:29), на влезот од последната минута од првото полувреме кое заврши со (53:34).

На стартот од третата четвртина Коѓув стигна и до највисоки +27 (63:37), па остатокот од мечот остана само како формалност.

Мајрон Гордон уште еднаш ги демонстрира своите квалитети, постигна 31 поен (имаше и 13 асистенции), двоен ефект имаше и Ризвиќ со 20 поени и 11 скока. Најефикасен кај Куманово 2009 беше Кервин Смит, стрелец на 20 поени.

ЕУРО НИКЕЛ 2005 – ЧАИР 2030          80:66

Одличен почеток имаа кавадарчани во дуелот со новакот во Првата лига. По нешто повеќе од осум минути, имаа двоцифрен плус од десет поени (21:11), кој го креираше расположениот Гавриловиќ кој во тој дел од играта веќе забележа 11.поени, повеќе од половината за Еуро Никел 2005.

Веќе на стартот на вториот период беше (31:16) за нешто подоцна Чаир 2030 да се приближи на само шест поени негатива (30:36). Сепак, тоа кратко траеше, Еуро Никел 2005 брзо ја врати доминацијата. На средината од третиот период кавадарчани се овоија на плус од 18.поени,  и потоа мирно го приведоа мечот кон крајот.

Гавриловиќ заврши со 17 поени и беше најефикасен во екипата-домаќин, а Планиниќ оствари дабл-дабл, беше изразен со 10 поени и 12 скока. Кај Чаир 2030, Френклин заврши со 19 поени.