22.04.2023

Во последниот меч од регуларниот дел, „црно-белите“ стигнаа до рекордната победа (107:70) во сезоната

ПРВА ЛИГА-МАЖИ: ТФТ ќе стартува како третопласиран во плеј-офот

Во последниот меч од регуларниот дел, „црно-белите“ стигнаа до рекордната победа (107:70) против она што остана од Куманово

ТФТ MOZZART – КУМАНОВО 2009     107:70

Во последниот меч од регуларниот дел, „црно-белите“ стигнаа до рекордната победа во сезоната. Против екипата која се чини „дигна раце“ од желбите да се бори за место кое и догодина носи играње во Првата лига, стигнаа до убедлива победа.

Не се поставуваше прашањето за победникот, особено по вториот период во играта во кој домашната екипа направи (31-7), по кои на полувремето имаше и повеќе од недостижни (57:36).

Сето доа доволно за краен ефект изразен со 15.победи и 7. порази, доволен за позиција број 3, која носи предност на домашен терен во четвртфиналната серија од доигрувањето за титулата.

Куманово 2009 ќе игра во Плеј-аут лигата во кој носи ефект (5-17) по 22 одиграни кола, но и нималку лесна ситуација во пресрет на тие шест одлучувачки дуели против екипите на Чаир 2030, Навико Академија ФМП и Струмица 2022.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 22.КОЛО

22.АПРИЛ (САБОТА):

ТФТ Mozzart – Куманово 2009 107:70

Навико Академија ФМП – Еуро Никел 2005   (во тек)

18.30: Работнички – Кожув

Сала СРЦ „Кале“ - Скопје

ЛИНК: https://www.youtube.com/live/fM5FDMWtYcY?feature=share

18.30: МЗТ Скопје Аеродром – Пелистер (МРТ 3)

Голема сала СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

ЛИНК: https://www.youtube.com/live/l4HUazF5ZC4?feature=share

19.00: Гостивар – Феникс 2010

Сала „Младост“ - Гостивар

ЛИНК: https://www.youtube.com/live/qFRb5HLqQAE?feature=share

23. АПРИЛ (НЕДЕЛА):

17.00: Струмица 2022 – Чаир 2030

Сала „Парк“ - Струмица

ЛИНК: https://www.youtube.com/live/W7dLJ5Edn3Q?feature=share

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром (19-2), Пелистер (17-4), ТФТ Моzzart (15-7), Гостивар (14-7), Работнички (13-8), Феникс 2010 (11-10), Еуро Никел 2005 (11-10), Кожув (9-12), Чаир 2030 (6-15), Навико Академија ФМП (5-16), Куманово 2009 (5-17), Струмица 2022 (2-19);