13.05.2022

„Предизвикувачот“ го отвори финалето со убедлива победа против бранителот на титулата, (73:56)

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ – ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ: Бадел 1862 со убедлив настап до почетно водство (ФОТО)

Најдобриот тим по основниот дел од сезоната, екипата на Бадел 1862, славеше убедлив триумф во првиот натпревар од финалната серија во женскиот Плеј-оф против актуелниот бранител на шампионскиот пехар, Баскет Кам 2011.

БАДЕЛ 1862 – БАСКЕТ КАМ 2011              73:56

Бадел 1862 беше подобар ривал во текот на целиот натпревар. Но отпорот на противникот, домашната екипа го „скрши“ во третата и почетокот од последната четвртина кога поведе со 17 поени разлика (57:40).

Мали проблеми за „баделки“ дојдоа кога Нена Трајчевска поради пет лични грешки мораше да го напушти теренот. Гостинките од Македонска Каменица подоцна се доближија на достижни (53:60), но немаа сили да направат пресврт.

Се во играта на Бадел 1862 на премиерниот меч од финалето се вртеше околу репрезентативното трио Кметовска-Стојановска-Трајчевска кое постигна 55, од вкупно 73. поени.

Во гостинската екипа со 12 поени, Тасевска беше најефикасна кошаркарка, а вториот меч од серијата се игра во недела (15.часот) во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица.