05.04.2023

Екипата од Македонска Каменица стигна до првиот триумф во четвртфиналето, со убедливи (103:69)

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ-ПЛЕЈ-ОФ: Баскет Кам 2011 ослабен, но сигурен против Пробаскет

Екипата на Баскет Кам 2011 го направи првиот чекор кон пласманот во полуфиналето на плеј-офот откако стигна до убедлива победа против кавадаречки Пробаскет.

БАСКЕТ КАМ 2011 – ПРОБАСКЕТ        103:69

Осдвен во првата четвртина во која гостинската екипа успеа да пружи отпор, сето друго на овој меч во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска каменица беше на страната на Баскет Кам 2011. Макар што за оваа средба, тренерот Златко Гоцевски не можеше да смета на Марија Николов и Ана Милованова, домашниот тим направи убедливо водство во втората четвртина, и на одмор замина со предност од (51:35).

Најефикасно, домашните кошаркарки одиграа во третата, за десет минути постигнаа 33, а примија 12 поени, доволно за недостижна разлика (84:47), и прва победа во серијата, која за некој ден се сели во Кавадарци.

Тасевска беше реализатор на 26 поени, Поп Димитровска даде 21, а Адамовска уште 16 за екипата победник.

Кај Пробаскет, одлични минути имаше Јовановиќ, која запиша 25 поени, Могленова имаше 14, а Стоева уште 13.

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ- ПЛЕЈ-ОФ – ЧЕТВРТФИНАЛE

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ

Баскет Кам 2011 – Бробаскет  103:69 (1-0)

Крива Паланка –  Струга 2009 69:77 (0-1)

Вардар – МЗТ Скопје Аеродром        (во тек)

Бадел 1862 – Гризли     (во тек)